Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zaproś rodziców do swojej pracy

Zaproś rodziców do swojej pracy
Akcję zapoczątkował LinkedIn. (Fot. LinkedIn)
LinkedIn, Amazon, Google, Bloomberg - giganci nowych technologii i mediów, chcąc ocieplić swój wizerunek, zaoferowali Dzień Przyprowadzania Rodziców do Pracy.
Reklama
Reklama

W ubiegłym roku można było obejrzeć film Nancy Meyers „The Intern” („Praktykant”), w którym Robert De Niro gra 70-latka przyjętego na praktykę do dynamicznie rozwijającego się start-upu, zdominowanego przez rzutkich dwudziestoparolatków. To nietypowe doświadczenie pomogło nie tylko zaktywizować starszego pana na emeryturze, ale przyniosło wymierne profity samej firmie: od wprowadzenia kilku dobrych metod „starej szkoły” do relacji między pracownikami po coś, co CEO firmy nazwał „uspokojeniem”.

Za akcją zapoczątkowaną cztery lata temu w biurach serwisu LinkedIn stoją podobne motywacje. Dzień Przyprowadzania Rodziców do Pracy nie ma sprawić, że do działu HR zaczną zgłaszać się znudzeni emeryturą 70-latkowie, ale — jak to jest ogólnie ujęte — „pomóc zasypać pokoleniową przepaść”. Według przeprowadzonych wówczas przez serwis badań, aż 78 proc. seniorów nie rozumie w szczegółach, na czym polega praca ich dzieci.

"Nasi rodzice pochodzą z kultury, w której praca to praca. Nie miała nic wspólnego z zabawą czy przyjemnym spędzaniem czasu. Nasze biuro natomiast, w którym mamy stół do ping-ponga czy miejsce na lunch, to zupełnie nieznane im środowisko" — ocenia Lynnette Tay, jedna z menedżerek w biurze serwisu LinkedIn na Azję Środkową i Pacyfik.

Na nowinki w miejscu pracy jej rodzice zareagowali tak, jak przewidziała — zaskoczeniem, ale jednocześnie dumą, że latorośl, w której edukację tyle inwestowali, może spełniać się w takim miejscu. Zaproszenie rodziców do pracy zostało tam zorganizowanew formie wyznaczonego dnia, w listopadzie, z programem pozwalającym pracownikom nie stracić na produktywności, a rodzicom zapewnić ciekawe doświadczenie. Mogli towarzyszyć dzieciom w niektórych zawodowych zebraniach, przyglądać się ich pracy przy biurku, ale również zwiedzić miejsce pracy pod kierunkiem wyznaczonej osoby oraz spróbować aktywności oferowanej pracownikom przez biuro. Z pomysłu karierowego serwisu dość szybko skorzystali inni, w tym tak duzi pracodawcy, jak amerykańskie biura Google’a, Amazona, a także SAP czy British Airways. Firmy pokazywały rozwiązania poprawiające usportowienie pracowników, zadziwiały dostępnością rozrywek i networkingowym charakterem pracy.

Niektórzy, np. nowojorskie biuro Google’a, zorganizowało nawet specjalne warsztaty dla rodziców, przybliżające w praktyce to, czym się zajmuje. Rodzice mogli dowiedzieć się, jak działają wyszukiwarki, na czym Google zarabia czy poznać sprzętową stronę zaplecza technicznego. Wszyscy, nie tylko Google, zgodnie chwalili się potem w mediach relacjami z niezwykłego dnia, co — jak zauważyła w reportażu z własnego Dnia Przyprowadzania Rodziców agencja Bloomberg — znacząco ociepliło ich wizerunek wśród potencjalnych pracowników. Idea przyprowadzania rodziców do pracy ma więcej sensu niż przyprowadzania małych dzieci. Firma chce zaprezentować się jako atrakcyjne miejsce pracy dla młodych, a o tym najpierw powinni przekonać się ich rodzice — mówili pracownicy Amazona amerykańskiemu portalowi KNKX.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.05.2024
GBP 4.9679 złEUR 4.2617 złUSD 3.9195 złCHF 4.3445 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama