Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Londyn: Kontrowersje wokół "pływających" przystanków autobusowych

Londyn: Kontrowersje wokół "pływających" przystanków autobusowych
Mieszkańcy Londynu uważają, że przystanki autobusowe powinny znajdować się na chodniku, a nie na środku jezdni... (Fot. Getty Images)
Brytyjska stolica jest miastem, które posiada najwięcej w całym kraju przystanków autobusowych, oddzielonych od chodnika ścieżką rowerową, stąd nazwanych 'pływającymi'. Znajdujące się na takiej wysepce przystanki budzą ogromne kontrowersje, a wśród części mieszkańców gorący sprzeciw ze względu na niebezpieczeństwo, jakie stanowią dla pieszych, a przede wszystkim - dla osób z niepełnosprawnościa.
Reklama
Reklama

Wprowadzenie "pływających przystanków" było związane z poszerzającą się siecią ścieżek rowerowych w Londynie. Projekt miał umożliwić pasażerom bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z autobusu, podczas gdy rowerzyści wciąż mogli się poruszać po wyznaczonych ścieżkach.

Transport for London (TfL), który sfinansował 160 przystanków, twierdzi, że prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń przez pieszego w tych miejscach jest "bardzo niskie". Tymczasem w latach 2020-2022 aż 623 osoby zostały potrącone przez rower, przechodząc do lub z autobusu przez ścieżkę rowerową.

W najgorszej sytuacji są osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, które nie czują się bezpiecznie na takich przystankach.

Dlatego Krajowa Federacja Niewidomych Wielkiej Brytanii (NFB) przygotowała w tej sprawie specjalną petycję, która została podpisana przez ponad 270 organizacji i zostanie później przekazana na Downing Street. "Te projekty nie są bezpieczne i należy je pilnie wstrzymać" – napisano.

Na swoich kanałach społecznościowych NFB pokazuje filmiki, na których widać do jakich niebezpiecznych sytuacji dochodzi na "pływających przystankach".

W zeszłym miesiącu burmistrz Londynu Sadiq Khan  wyjaśnił BBC, że podczas jego drugiej kadencji zainstalowano tego typu przystanki, ponieważ "nieproporcjonalna liczba rowerzystów odniosła obrażenia i śmierć w wyniku wypadków autobusowych".

"Wzywamy do przeprojektowania pasów rowerowych wokół przystanków autobusowych, tak aby autobus mógł podjeżdżać bezpośrednio na chodnik, aby osoby niewidome i niedowidzące mogły wsiąść do autobusu bezpośrednio, bez konieczności przechodzenia lub wchodzenia na ścieżkę rowerową" – wyjaśniła Sarah Gayton, koordynatorka kampanii NFB.

Christina Calderato, dyrektor ds. strategii i polityki transportowej TfL, zapewniła, że przeprowadzono obszerny przegląd bezpieczeństwa.

"Nasza analiza sugeruje, że obwodnice przystanków autobusowych nie doprowadziły do ​​zmniejszenia korzystania z tych przystanków przez starszych lub niepełnosprawnych klientów. Jakiekolwiek wstrzymanie tego programu zagroziłoby pracom, który podejmujemy, aby poprawić bezpieczeństwo rowerowe w Londynie i zachęcić więcej osób do korzystania z roweru" - dodała.

    Komentarze
    • Manveru
      19 maja, 09:09

      Na tych filmach ani piesi, ani rowerzyści nie zachowują się legalnie. Jakby Policja dawała mandaty, byłby spokój.
      Przejścia z pasami wymagają od pojazdu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, czego żaden z tych rowerzystów nie robi.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama