Menu

Zabiegi, których nigdy, przenigdy, nie należy wykonywać samodzielnie w domu!

Zabiegi, których nigdy, przenigdy, nie należy wykonywać samodzielnie w domu!
Uwaga na samodzielne usuwanie skórek! Lepiej zadbać o ich nawilżenie... (Fot. Getty Images)
W czasie pandemii trend zrób to sam zyskał na popularności. I nie ma w tym nic złego, o ile pamięta się o pewnych wyjątkach. Oto lista zabiegów, które powinni wykonać jednak profesjonaliści.
Reklama

Maseczki przygotowane ze świeżych produktów, podcinanie włosów, malowanie paznokci, walka z niesfornymi odrostami – te sprawności, przez kilka tygodni braku dostępu do fachowej pomocy, zostały już najprawdopodobniej zdobyte. I na tym będzie bezpiecznie poprzestać. Pewne upiększające przedsięwzięcia nie powinny wychodzić poza gabinety specjalistów.

Jednym z nich jest manualne oczyszczanie skóry - w szczególności zaskórników. To jeden z tych zabiegów, który powinien nosić ostrzeżenie: "nie rób tego w domu". Jak ostrzega kosmetolog Samantha Proano, niewłaściwe wykonanie tego zabiegu może spowodować, że na naszej twarzy pojawi się jeszcze większa ilość wyprysków. "A jeśli jest on wykonywany zbyt agresywnie, może to prowadzić do blizn potrądzikowych, a nawet infekcji skóry" – ostrzega.

Zabiegiem, przed którym przestrzega dermatolog Loretta Ciraldo jest również nieumiejętne wycinanie skórek. "Jeśli nie jesteś profesjonalnym manikiurzystą, ich usuwanie może skutkować niewłaściwym wzrostem paznokci, nie mówiąc już o ryzyku infekcji" – podkreśla. Zamiast sięgać po narzędzia do skórek, wybierz olej nawilżający. Wystarczy wetrzeć go dokładnie w skórki, które dzięki takiemu zabiegowi będą odżywione i łatwe do odsunięcia drewnianą szpatułką. A my unikniemy ryzyka niechcianych skutków ubocznych spowodowanych nieudolnymi zabiegami.

Aby zapobiec wrastającym włoskom, najlepiej stosować peeling żelem lub miękką szczotką... (Fot. Getty Images)

Z dużą ostrożnością należy również podchodzić do zabiegów związanych z niwelowaniem problemu wrastających paznokci. Greg Cohen przestrzega, przed takimi "domowymi operacjami". "Może to prowadzić do infekcji i jeszcze poważniejszych powikłań" – ostrzega.

Eksperci radzą również zachować ostrożność w przypadku problemu wrastających włosów. W czasie izolacji nasza skóra może wskazywać na wiele różnych dolegliwości, dlatego zalecana jest szczególna troska i zadbanie o odpowiednią pielęgnację, również jeśli zauważymy wrastające włoski. "Podobnie jak w przypadku walki ze zmianami skórnymi, próba zniwelowania wrastających włosków może spowodować infekcje, jeśli zabieg nie zostanie przeprowadzony prawidłowo. Zamiast tego warto sięgnąć po delikatne środki złuszczające" – wyjaśnia dermatolog Joshua Illustrator.

W domowej pielęgnacji warto kierować się minimalizmem. Jeśli chodzi o skórę, czasem mniej naprawdę znaczy więcej, szczególnie jeśli mówimy o złuszczaniu skóry i peelingach. "Złuszczanie jest świetne, ale do pewnego momentu. Myślę, że nadmierne złuszczanie jest najgorszym błędem, jaki wielokrotnie obserwuję. Skóra ma swoją barierę. Widzę kobiety, które przychodzą z czerwoną skórą i myślą, że potrzebują więcej peelingów i mikrodermabrazji. Należy pamiętać, że z czasem skóra staje się cieńsza, a kiedy osiągniesz stan zapalny, naprawdę nie możesz oczekiwać niczego dobrego" – przestrzega Joanna Vargas.

Komentarze
  • Olaa
    22 maja 2020, 16:58

    co za bzdury ... to moze jeszcze nie myc sie samemu tylko isc do gabinetu..ii zrobic z siebie niedorajde

  • Sowa
    23 maja 2020, 09:02

    No to rekord debilizmu został pobity. Niedługo aby założyć majtki, trzeba będzie wzywać specjalistów. Napiszą, nigdy, przenigdy nie zakładaj gaci samodzielnie, bo gumka od majt może cię udusić. Ludzie i tak są już odmóżdżeni. Oduczanie samodzielnego myślenia wchodzi na wyższy pozniom.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.01.2021
GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

Sport


Sport

Reklama