Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wyjątkowa wystawa polskich artystów na festiwalu w Limerick

Wyjątkowa wystawa polskich artystów na festiwalu w Limerick
Prace artystki Anny Bernat-Mścisz (z lewej) oraz malarza Pawła Jasińskiego (pierwszy z prawej) można obejrzeć na Festiwalu Sztuki Polskiej w Limerick (fot. Polish Art Festival)
Tradycyjnie już jesienią w irlandzkim mieście Limerick odbywa się Festiwal Sztuki Polskiej. Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji jest wystawa polskich twórców: artystki Anny Bernat-Mścisz oraz malarza Pawła Jasińskiego.
Reklama
Reklama

Anna Bernat-Mścisz urodziła się w Inowrocławiu, a od 2008 roku mieszka w Limerick. Jest absolwentką LCFE Art Department Design class. Eksperymentuje z naturalnymi materiałami, takimi jak na przykład wełna owcza, len, jedwab czy włókna roślinne, łącząc je często innowacyjnymi metodami, które często zaskakują umysł odbiorcy. W 2015 roku wzięła udział w warsztatach prowadzonych w polskich górach z twórcami z Kirgistanu. Często również nawiązuje kontakty i wymienia doświadczenia z tworcami ludowymi z Polski. Swoje projekty tworzy pod nazwą Felting Paradise Art.

Autorkę od wielu lat fascynuje świat natury – jego forma, kolorystyka i faktura. Siła wody, żywioł ognia, tchnienie powietrza, życiodajność ziemi. Swoje prace tworzy obserwując świat dookoła i czerpiąć z jego darów. Dlatego też myślą przewodnią jej wystawy w ramach tegorocznego, jubileuszowego 10 PAF jest „Voice of Nature”.

Projekty, które bedziemy mogli zobaczyć w trakcie trwania festiwalu odnoszą się do silnych więzi człowieka   i natury. Przykładami są prace „Nature of Women”, a także „Seasons of life” - ta ostatnia przedstawiająca podobieństwa pomiędzy życiem człowieka a cyklami przyrody. Prace te pozwalają zatrzymać się i zastanowić się skąd się wywodzimy i dokąd zmierzamy.

Anna Bernat-Mścisz używa w swoich projektach naturalne materiały , m.in wełnę owczą, len, jedwab. (Fot. Polish Art Festival)

„Wystawę pragnę zadedykować Pawłowi i Michałowi Korfelom – dwóm braciom, chorym na rzadką chorobę genetyczną, dystrofie mięśniową Duchenne'a. Ci dwaj chłopcy pomimo swojej choroby inspirują ludzi wokół swoim pozytywnym spojrzeniem na życie i świat ich otaczający” – mówi pani Anna.

Artystka często włącza się w działalność w środowisku polonijnym. Prowadziła warsztaty w polskich szkołach, a w trakcie PAF Kids Voice poprowadziła warsztaty z dziećmi, starając się przybliżyć im tajniki filcowania.

Paweł Jasiński jest malarzem i designerem. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, a następnie Sztukę Sakralną na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie. Od 10 lat mieszka w Irlandii. Jego pierwsza poważna wystawa odbyła się na Łotwie pod patronatem Ambasady Polskiej w Rydze, następnie artysta wystawiał swoje prace w różnych miejscach w Dublinie. Ogromnym sukcesem okazała się wystawa w The Icon Gallery w marcu tego roku – przyciągnęła bardzo dużą ilość zwiedzających, a właściciel galerii umieścił obraz, portret Paula Brady, w centralnym miejscu. Obraz wydrukowano również na ścianie historycznego Temple Bar w Dublinie.

Obrazy Pawła Jasińskiego (fot. Polish Art Festival)

Artysta chciałby, aby jego wystawa „Voice of Art” była głosem, wołaniem do wszystkich – nie tylko Brytyjczyków i Polaków, ale do całej Europy – o pokój, poszanowanie praw innych oraz szacunek do inności: innych kultur, ras, języków, poszanowania ludzi inaczej wyglądających. Do promowania tej idei skłoniły artystę ostatnie wydarzenia na Wyspach Brytyjskich – Brexit oraz ataki na społeczności spoza UK. 

Wystawę "Voice of Art, Voice of Nature" można obejrzeć w The Hunt Museum w Limerick.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. Zapraszamy!

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2024
GBP 4.9950 złEUR 4.2575 złUSD 3.9243 złCHF 4.2994 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama