Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wygraj walkę z wiosenną alergią!

Wygraj walkę z wiosenną alergią!
Wiosenna alergia może dać się wielu osobom we znaki! (Fot. Getty Images)
Nie pierwsze promienie słońca i woń kwitnących kwiatów, lecz kaszel, katar i łzawiące oczy - alergikom na ogół z tym kojarzy się wiosna. Walkę z częstymi o tej porze roku alergiami można na szczęście wygrać. Trzeba jednak odpowiednio się do niej przygotować.
Reklama

Wiosna zawitała do nas wraz z kwitnącymi kwiatami, zieleniejącymi się koronami drzew i coraz cieplejszymi promieniami słońca. Sielskość tej radosnej pory roku może jednak niektórym z nas skutecznie oszpecić rozpoczynający się w tym samym czasie sezon na alergie. Kichanie, łzawiące oczy, irytujący kaszel i świszczący oddech – oto pierwsze skojarzenia z wiosną, jakie mają alergicy. Są na szczęście sposoby na to, by dokuczliwe symptomy wiosennych alergii utrzymać w ryzach i móc cieszyć się pięknem budzącej się z zimowego snu przyrody.

Unikaj alergenów, monitoruj prognozy

"Nasz układ odpornościowy rozpoznaje pyłek jako wroga organizmu, uwalniając substancje chemiczne, które powodują stany zapalne. Tu zaczynają się zwykle problemy ze swędzeniem oczu i kichaniem” – wyjaśnia w rozmowie z magazynem "Vogue” dr Mauli Desai, alergolożka i immunolożka z Nowego Jorku. Ekspertka zaleca przygotowanie się na okres zwiększonego występowania alergenów poprzez monitorowanie przed opuszczeniem domu prognoz pylenia uczulających nas roślin.

Istotne jest także ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu w wyjątkowo wietrzne dni. Warto pamiętać, że liczba pyłków jest najwyższa w południe, a następnie powoli spada w ciągu dnia. Jeśli więc mamy zamiar pobiegać po okolicy, Desai sugeruje, by wstrzymać się z tego rodzaju aktywnością do późnego popołudnia lub godzin wieczornych. A ponieważ pyłki mogą łatwo dostać się do soczewek kontaktowych, noszące je na co dzień osoby powinny mieć zawsze przy sobie okulary przeciwsłoneczne.

Wyposaż się w leki przeciwhistaminowe

Eksperci przekonują, że istnieje szansa na zapobieżenie nieprzyjemnym objawom alergii. Zamiast biernie czekać na pojawienie się irytujących wiosennych dolegliwości, warto zadziałać prewencyjnie. "Ważne jest rano przed wyjściem z domu przyjmować lek przeciwhistaminowy, który hamuje rozprzestrzenianie się stanu zapalnego” – radzi ekspertka.

Jeśli doświadczenie z minionych lat podpowiada nam, że kwitnące wiosną rośliny wywołują ostre dolegliwości utrudniające nam normalne funkcjonowanie, dobrze jest mieć na podorędziu spray do nosa zawierający roztwór soli fizjologicznej i używać go codziennie, zwłaszcza w okresie wzmożonego pylenia kwiatów. Moment krytyczny osiąga ono na ogół w pierwszym tygodniu kwietnia.

Zamień swój dom w bezpieczną strefę

"Pyłek jest lepki, dlatego łatwo przenosi się do naszych domów” – zaznacza Desai. Aby utrzymać w mieszkaniu strefę wolną od kichania, kaszlu oraz łzawiących i piekących oczu, pamiętajmy, by zamykać okna tak często, jak to tylko możliwe. Tym, którzy cierpią na poważne dolegliwości związane z alergią, ekspertka sugeruje zmianę ubrań i mycie włosów natychmiast po przybyciu do domu, ponieważ jest to najprostszy sposób na mechaniczne usunięcie alergenów.

Desai zachęca również właścicieli zwierząt domowych do częstego kąpania kotów i psów, gdyż futro naszych pupilów również może być siedliskiem pyłków.

Z alergią możemy także spróbować radzić sobie przy pomocy inhalacji z olejkami eterycznymi. Sprawdzi się olejek eukaliptusowy, rumiankowy oraz na bazie paczuli. Cierpiącym na katar sienny ulgę przyniesie zaś napar z pokrzywy. 

 

Komentarze


  • Jadzia
    1 maja, 13:32

    mi w walce z alergią oprócz leków jakie przyjmuję pomaga aplikacja apsik jest jak moja prawa ręka. Informuje mnie o pyleniu, zapisuje sobie w niej czy przyjęłam leki itd.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama