Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wspólne jedzenie posiłków ma działanie terapeutyczne

Wspólne jedzenie posiłków ma działanie terapeutyczne
"Wspólne posiłki to świetny sposób na redukcję stresu, podniesienie poczucia własnej wartości i poprawę więzi społecznych". (Fot. Getty Images)
Aby poradzić sobie z nadmiernym stresem, niekoniecznie trzeba sięgać po medytację czy psychoterapię. Okazuje się, że świetnie działają takie proste sposoby jak wspólne posiłki. W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z American Heart Association (AHA) aż 91 procent rodziców zauważyło, że ich rodziny są mniej zestresowane, jeśli jadają razem.
Reklama
Reklama

W ankiecie przeprowadzonej we wrześniu tego roku wśród tysiąca dorosłych Amerykanów przez Wakefield Research dla działającego pod auspicjami American Heart Association ruchu Healthy for Good™, aż 84 procent respondentów życzyło sobie częstszego spożywania posiłków z bliskimi. Życzyło sobie, bo rzeczywistość jest taka, że przeciętny dorosły Amerykanin przynajmniej połowę posiłków zjada w samotności.

Ankieta wykazała również, że zdaniem wielu osób wspólne posiłki przynoszą dodatkowe korzyści dla zdrowia. Dwóch na trzech badanych stwierdziło, że jedzenie w towarzystwie innych osób przypomina o tym, jak ważne jest nawiązywanie kontaktów z przyjaciółmi, rodziną, współpracownikami i sąsiadami. Ponad połowa (54 proc.) respondentów uważa, że wspólne posiłki pozwalają zwolnić tempo i zrobić sobie przerwę, a prawie sześciu na dziesięciu (59 proc.) przyznało, że kiedy jedzą z innymi, dokonują zdrowszych wyborów żywieniowych.

Warto pamiętać o wspólnym jedzeniu posiłków w każdym wieku. (Fot. Getty Images)

"Wspólne posiłki to świetny sposób na redukcję stresu, podniesienie poczucia własnej wartości i poprawę więzi społecznych, szczególnie dla dzieci. Chroniczny stres w każdym okresie życia może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu, dlatego ważne jest, aby ludzie jak najszybciej znaleźli sposoby na zarządzanie stresem i jego redukcję " - stwierdziła w w oświadczeniu AHA dla mediów Erin Michos, zastępczyni dyrektora ds. kardiologii prewencyjnej w Centrum Ciccaron Johns Hopkins.

Co ciekawe, terapeutyczna moc wspólnego jedzenia dotyczy nie tylko rodzin. Z badań American Heart Association wynika też, że siedmiu na dziesięciu pracowników zatrudnionych na pełen etat lub jego część byłoby mniej zestresowanych, gdyby mieli więcej czasu na zrobienie sobie przerwy i zjedzenie posiłku ze współpracownikami.

"Wiemy, że zebranie kilku osób na wspólny posiłek nie zawsze jest łatwe, ale podobnie jak w przypadku innych zdrowych nawyków, warto zacząć od czegoś małego, ale od razu. Warto więc postawić sobie za cel, aby co tydzień spotkać się z przyjaciółmi, rodziną lub współpracownikami na jeden wspólny posiłek. Jeśli nie możecie spotkać się osobiście, zastanówcie się, jak towarzyszyć sobie przy posiłku, korzystając z telefonu lub komputera" – proponuje Erin Michos.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.05.2024
GBP 5.0022 złEUR 4.2624 złUSD 3.9376 złCHF 4.3039 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama