Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wieczorny trening i bezsenność? Nic podobnego!

Wieczorny trening i bezsenność? Nic podobnego!
Wieczorny trening ma wiele zalet. (Fot. Getty Images)
Jeszcze do niedawna sądzono, że wieczorny trening może przyczyniać się do bezsenności. Najnowsze badania obalają to przekonanie. Co ciekawe, naukowcy wskazują, że wieczorny trening nie tylko nie ma wpływu na sen, ale powstrzymuje nas przed wieczornym podjadaniem.
Reklama

W 2001 roku American Academy of Sleep w swoim raporcie zalecała unikanie ćwiczeń o wysokiej intensywności przed snem. Na przestrzeni lat to stanowisko nieco się zmieniło; agencja wskazuje, że ostatnie badania dotyczące wpływu ćwiczeń na sen są niejednoznaczne. Eksperci zalecają, aby osoby, które mają problemy ze snem unikały intensywnego wysiłku; wskazują jednak, że w przypadku osób, które nie cierpią na bezsenność czy zaburzenia snu, ćwiczenia mogą podnieść jego jakość.

Zaangażowane do badania osoby poproszono o to, aby wykonywały intensywny trening interwałowy na rowerku. Najpierw badani wykonywali ćwiczenie rano. Kolejnych danych dostarczały naukowcom treningi popołudniowe, a następnie te wykonywane wieczorem. Współautorka badania, Penelope Larsen, wskazuje, że nie wykazano żadnych istotnych różnic w cyklu snu, niezależnie od tego, o jakiej porze trenowali badani.

Przeprowadzone badania wykazały natomiast, że "ćwiczenia mogą korzystnie zmienić stężenie hormonów związanych z apetytem". To może oznaczać, że po wieczornym treningu będziemy mieli mniejszą ochotę na nocną przekąskę.

Larsen wyjaśnia, że wyniki tych badań nie tylko przełamują pewien schemat myślenia na temat wieczornych treningów, ale zachęcają również do tego, aby harmonogram ćwiczeń dostosować do naszego stylu życia. Zatem, jeśli nie należymy do rannych ptaszków i myśl o porannym joggingu budzi nasze zniechęcenie, warto odłożyć trening na wieczór.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2019
GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

Sport


Reklama