Menu

Whoopi Goldberg zagra wszystko, nawet Boga

Whoopi Goldberg zagra wszystko, nawet Boga
Whoopi Goldberg ma wielu fanów, również wśród Polaków. (Fot. Getty Images)
Whoopi Goldberg należy do elitarnego grona 15 laureatów EGOT, czyli Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Świetna w rolach komediowych i dramatycznych, jest także piosenkarką, scenarzystką, reżyserką i producentką. Aktorka kończy dziś 64 lata.
Reklama

Whoopi Goldberg, a właściwie Caryn Elaine Johnson urodziła się 13 listopada 1955 r. w Nowym Jorku. Aktorka ma na koncie wszystkie znaczące nagrody: Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Po sukcesie filmu "Uwierz w ducha", gdzie za rolę drugoplanową zdobyła Oscara, stała się jedną z najlepiej zarabiających aktorek Hollywood. Whoopi do symbol kolorowej Ameryki i "american dream". Była drugą w historii Afroamerykanką, która zabrała do domu Oscara, a także pierwszą kobietą, która samodzielnie poprowadziła oscarową galę. Zresztą, tę galę prowadziła czterokrotnie.

Ten jej amerykański sen to nie była wcale droga usłana różami. Na początku była ucieczka z domu, nieudane małżeństwo, narkotyki. Zresztą, późniejsza gwiazda Hollywood otwarcie mówiła, że "odbiła się od dna".

"Sprzątałam toalety" – opowiadała w "People". "Wszystkie pieniądze, które zarobiłam, wydawałam na narkotyki, heroinę, kwasy czy co tam akurat było. Moi przyjaciele z tamtych czasów nie żyją. Wszyscy ludzie, którzy robili to samo, co ja, umarli. To oni mnie uratowali. Powiedzieli: To nie jest życie dla ciebie. Musisz przestać".

Po odwyku postanowiła zostać aktorką, przyjęła wówczas pseudonim Whoopi Goldberg.

Jej role z lat 80. to w większości kobiety o wyrazistych i mocnych charakterach. Były to głównie role komediowe, jak we "Włamywaczce", "Śmiercionośnej ślicznotce", "Jumpin’ Jack Flash", ale także role w dramatach - jak w "Sercu Klary".

Ogromną sławę przyniosła jej oscarowa rola w filmie "Uwierz w ducha", gdzie Goldberg zagrała spirytystkę Odę Mae Brown. I rzeczywiście, w tej roli aktorka pokazała pełnię swego komediowego talentu jak i nieprawdopodobnie plastycznej mimiki.

Widzowie pokochali Whoopi także za rolę śpiewającej i tańczącej zakonnicy w filmach "Zakonnica w przebraniu" (1992) i "Zakonnica w przebraniu 2". Wielbiciele jej talentu mogli się przekonać, że jest aktorką utalentowaną muzycznie, czującą zarówno gospel jak i rocka.

To aktorka, która zagrała również w kultowych produkcjach jak "Star Trek" (2002), a także w serialu "Star Trek: Następne pokolenie". Aktorka i scenarzystka, stworzyła także własny serial komediowy "Whoopi" (2003-2004), złożony z 22 odcinków.

Aktorka obecnie udziela się charytatywnie na wielu polach. (Fot. Getty Images)

Czy do swojego bogatego portfolio aktorka może dołożyć coś jeszcze? Widzowie czekają na jej kolejne wcielenia, niekoniecznie komediowe. Whoopi Goldberg zagrać potrafi wszystko, nawet... Boga - jak w filmie "Odrobina nieba" („A Little Bit of Heaven”).

Ambasadorka Dobrej Woli UNICEF od 2003 roku, ma dla innych przesłanie, wynikające w jakimś sensie z jej życiowego doświadczenia. „Każdy z nas jest tu nie bez przyczyny. Wierzę w to, że jednym z powodów jest możliwość przekazywania ludziom małych pochodni, które pomogą im znaleźć wyjście, gdy zagubią się w ciemności” – informowała Whoopi Goldberg w jednym z wywiadów. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama