Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W góry z dzieckiem, ale bez wygórowanych ambicji

W góry z dzieckiem, ale bez wygórowanych ambicji
Czy wycieczka w góry z dzieckiem to dobry pomysł? (Fot. Getty Images)
Wędrówka w góry z dzieckiem jest podwójnym wyzwaniem. Podróżnicy, Marlena i Mariusz Woch, polecają uwzględnić zwłaszcza własną kondycję. Nie ma tu miejsca na wygórowane ambicje rodziców - radzą i zaznaczają, że szefem takiej podróży jest... dziecko!
Reklama
Reklama

Marlena i Mariusz Woch, autorzy bloga i książki "Tatry polskie i słowackie z dzieckiem", którzy sami są rodzicami dwójki dzieci, radzą, jak przygotować się do zdobywania gór, a przynajmniej szlaków na nie wiodących, z pociechami. I tak, zanim wspólnie wyruszymy w góry, powinniśmy sobie uświadomić, że szefem takiej podróży jest... dziecko!

"To właśnie jemu należy podporządkować wędrówkę. Nie ma tu miejsca na wygórowane ambicje rodziców, realizacje celu za wszelką cenę, brawurę. Jeśli do tej pory byliście królami spontanicznych wyjazdów, teraz należy nauczyć się je planować tak, aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo i komfort i by nie narazić go na nieprzyjemności" - przekonują w swoim przewodniku.

Jak zatem przygotować się do wspólnej wyprawy? Kluczowa jest kondycja. Autorzy słusznie zauważają, że to rodzic ma być dla dziecka podporą. "Nie może zdarzyć się sytuacja, że w połowie drogi straci siły i nie będzie mógł kontynuować wędrówki - wszak nie odpowiada tylko za siebie. Mimo że nigdzie nie jest napisane, że na wyprawę w góry z dzieckiem należy się przygotowywać biegając codziennie dziesięć kilometrów, to naprawdę warto zadbać o sprawność fizyczną. Na wielogodzinną wycieczkę w góry nie zrywajcie się sprzed telewizora" - przestrzegają.

Rodzinne wycieczki dostarczają wielu wspomnień na całe życie. (Fot. Getty Images)

W zamian radzą, aby umiarkowanie, ale systematycznie maszerować, biegać, pływać czy jeździć na rowerze. Dzięki temu na szlaku nie przytrafi nam się nagła utrata sił. "To samo dotyczy waszych pociech - dbajcie o to, aby nie spędzały wolnego czasu jedynie przed komputerem i telewizorem. Pokazujcie im, że aktywność fizyczna jest fajna, zabierając je na wycieczki i organizując zabawy na świeżym powietrzu" - zachęcają.

Kolejną ważną kwestią jest plan podróży, nad którym należy zastanowić się jeszcze w domu. "Warto rozłożyć mapę i opracować trasę. Proponujemy wybierać mapy z podanymi czasami przejść, bo ułatwi to oszacowanie długości wyprawy. Jednocześnie należy pamiętać, że wędrówka z dzieckiem trwa dużo dłużej, dlatego czas podany na mapie trzeba pomnożyć dwu-, a nawet trzykrotnie" - zauważają i polecają zwrócić też uwagę na poziomice. "Małym dzieciom trudno będzie piąć się po stromych ścieżkach, dlatego starajcie się wybierać łagodniejsze podejścia" - dodają.

W planie podróży warto uwzględnić też miejsca postojowe, gdzie będzie można nabrać sił, posilając się albo nacieszyć oko atrakcyjnym widokiem. Nie bez znaczenia są też ambicje... "Zawsze mierzmy zamiary na siły, nie róbmy niczego za wszelką cenę, kosztem dzieci" - przekonują podróżnicy. Śledzenie pogody również jest ważne, bowiem deszcz nie tylko odbierze frajdę z wędrówki, ale może też wpłynąć na bezpieczeństwo i zdrowie.

Ostatnie kwestie to strój, wyposażenie, woda i prowiant. "Wybierając się w góry, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek, ponieważ od niego zależą komfort i bezpieczeństwo podczas wyprawy. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że jest to szczególnie ważne, gdy wędruje się z dziećmi" - kwitują.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama