Menu

Ulubione ciasto królowej Bony

Ulubione ciasto królowej Bony
(Fot.Facebook/Sekacz Podlaski)
Palce lizać!
Reklama
Sękacz to tradycyjne ciasto wypiekane w północno-wschodniej Polsce. Pieczone na specjalnym wałku ma wygląd stożka z sękami wokół.

W Podlaskiem ciasto wypiekane jest od kilkudziesięciu lat na Sejneńszczyźnie, od ponad 20 lat wypiekiem zajmują się też rodziny z Suchowoli. Oba sękacze - sejneński i suchowolski wpisane są na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych.

Jedna z legend mówi, że sękacza miała próbować i zachwycić się jego smakiem królowa Bona. Jeśli nawet to tylko legenda - mówiła Karawiecka - to pokazuje jak wyjątkowe jest to ciasto.

W Podlaskiem sękaczem celebruje się święta i uroczystości - rodzinne, religijne i towarzyskie. Ciasto jest przysmakiem w trakcie Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia, można je znaleźć na weselnych stołach, ale coraz częściej też kupowane jest na deser "w zwykły dzień".

Swoją popularność zawdzięcza wyglądowi i smakowi - twierdzą eksperci. Aby zrobić tradycyjny sękacz, potrzebne są tylko naturalne składniki, nie używa się żadnych spulchniaczy czy konserwantów. Do ciasta dodaje się świeże jaja, mąkę, cukier, śmietanę, sok z cytryny i naturalny aromat na spirytusie.

Ciekawy jest też sam proces wypiekania ciasta, do którego potrzebny jest piec i poziomy wałek, na który nalewa się ciasto. W ten sposób zapieka się ono i polewa się kolejne warstwy. Na ostatniej warstwie ciasta, kiedy lekko spływa i się zapieka, powstają wtedy charakterystyczne dla tego ciasta sęki.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.04.2020
GBP 5.216 złEUR 4.579 złUSD 4.240 złCHF 4.340 zł

Sport


Reklama