Menu

Truskawki smakują, odchudzają i do tego jeszcze zmniejszają ból

Truskawki smakują, odchudzają i do tego jeszcze zmniejszają ból
Któż nie lubi truskawek? A na dodatek są takie zdrowe... (Fot. Getty Images)
Świeże truskawki to prawdziwy przysmak lata. Ale kuszą nie tylko smakiem, bo do sięgania po nie powinny zachęcić również ich właściwości zdrowotne. Truskawki są źródłem wielu składników odżywczych i mogą być również naturalnym, domowym remedium na ból.
Reklama

Przeciwbólowe działanie truskawek zostało odkryte przy okazji badań towarzyszących zwyrodnieniu stawów. Naukowcy z Oklahomy i Nevady szukali odpowiedzi na pytanie, czy owoce te mogłyby dawać ulgę chorym na zapalenie kości i zwyrodnienie stawów. Okazało się, że tak. Picie napoju z liofilizowanych truskawek przez 12 tygodni znacznie pomogło uczestnikom badania. Cierpiący na chorobę zwyrodnieniową stawów przekazali, że napój truskawkowy znacznie zmniejszył ból, który odczuwali z powodu swojego stanu.

Naukowcy przyjrzeli się także markerom w próbkach krwi uczestników i stwierdzili, że truskawki mogą zmniejszyć stan zapalny. A w chorobie zwyrodnieniowej stawów stan zapalny jest częściowo odpowiedzialny za zniszczenie chrząstki. To wszechstronne działanie truskawek na ból związany z zapaleniem kości i stawów przekonało badaczy, że owoce mogą służyć, jako naturalny lek nie tylko na zapalenie kości i stawów, ale także na inne schorzenia.

Korzystajmy z sezonu na truskawki, póki trwa! (Fot. Getty Images)

Truskawki to pożywne, niskokaloryczne owoce, które stanowią doskonałe uzupełnienie zdrowej diety. Są cennym źródłem błonnika pokarmowego, witamin A, C, K, dodatkowo znajdziemy w nich żelazo, wapń, magnez, potas. Oprócz tego, że są doskonałym źródłem witaminy C, truskawki są również bogate w polifenole, takie jak antocyjany, które mają silne właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe. Dzięki temu ich obecność w diecie sprzyja zwiększaniu odporności, poprawie elastyczności i sprężystości skóry, zlikwidowaniu stanów zapalnych.

Ze względu na te korzyści truskawki są uznawane za żywność funkcjonalną. Spożywanie większej ilości tych owoców nie tylko zwiększy spożycie składników odżywczych, ale także pomoże utrzymać prawidłową wagę. Wynika to z faktu, że truskawki zawierają duże ilości wody i błonnika, co może pomóc zmniejszyć apetyt, utrzymując uczucie sytości na dłużej. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.01.2021
GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł

Sport


Sport

Reklama