Menu

Trik na lepsze trawienie i przyspieszenie odchudzania

Trik na lepsze trawienie i przyspieszenie odchudzania
Rodzinne przechadzki wskazane są jak najczęściej - nie tylko po jedzeniu... (Fot. Getty Images)
Jak przyspieszyć proces odchudzania, jednocześnie nie wystawiając na szwank swojego zdrowia? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Wystarczy po każdym posiłku udać się na 10-minutowy spacer. Ten prosty trik polepszy trawienie, unormuje poziom cukru we krwi, ograniczy ryzyko chorób serca oraz pomoże utrzymać wagę pod kontrolą.
Reklama

Wpływ ruchu na zdrowie został dokładnie przebadany i udokumentowany. Wszyscy doskonale wiemy, że codzienna dawka ruchu pozwala uniknąć wielu groźnych schorzeń, zapewniając formę do późnej starości. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnimi czasy spacerowanie, które w nowych badaniach naukowych zostało powiązane z szeregiem korzyści zdrowotnych. Regularne spacery chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi, ograniczają ryzyko udaru mózgu i cukrzycy. Ta niezwykle łatwa i relaksująca forma aktywności fizycznej powinna być zatem praktykowana każdego dnia.

Szczególnie korzystny wpływ na zdrowie ma spacerowanie tuż po posiłku. Główną zaletą ruszania się po jedzeniu jest poprawa trawienia. Autorzy tegorocznego badania, którego rezultaty ukazały się na łamach czasopisma naukowego "Plos One", donoszą, że spacer poprzez stymulowanie żołądka i jelit do wzmożonej pracy, powoduje sprawniejsze przemieszczanie się pożywienia w przewodzie pokarmowym, a w efekcie niweluje takie dolegliwości, jak wzdęcia, bóle brzucha czy niestrawność. Ponadto, jak przekonują uczeni, łagodna aktywność fizyczna podejmowana po jedzeniu działa ochronnie na przewód pokarmowy, redukując ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.

Nawet krótki spacer po sytym posiłku wyjdzie nam na zdrowie! (Fot. PAP)

Spacerowanie po posiłku pomaga również uchronić się przed chorobami serca, obniżyć poziom cukru i cholesterolu we krwi, a także zapobiec nadciśnieniu. Do takiego wniosku doszli naukowcy, których badanie zostało szeroko omówione w czasopiśmie biomedycznym "American Journal of Clinical Nutrition". Z analizy uczonych wynika, iż udanie się na 10-minutowy spacer po każdym posiłku polepsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, obniżając ciśnienie krwi o 13 proc. Ważne jest jednak, by nie przesadzić z intensywnością aktywności, którą podejmujemy tuż po jedzeniu – zbyt intensywne ćwiczenia, jak aerobik czy bieganie doprowadzą jedynie do rozstroju żołądka.

Co więcej, spacery są korzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale i sylwetki. Badanie amerykańskich uczonych z 2013 roku dowiodło, że chodzenie po jedzeniu, nawet przez krótki czas, sprzyja utracie wagi. Ma to skądinąd swoje logiczne uzasadnienie. Aby schudnąć, musimy bowiem zachować deficyt kaloryczny. A wzmożona aktywność fizyczna pomaga nam spalić jak najwięcej kalorii oraz wspiera pracę układu trawiennego. Jeśli więc prócz regularnego trenowania będziemy często spacerować, zwiększymy codzienną dawkę ruchu i przyspieszymy proces redukcji wagi.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 12.08.2020
GBP 4.903 złEUR 4.412 złUSD 3.756 złCHF 4.101 zł

Sport


Sport

Reklama