Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tom Hanks otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Harvarda

Tom Hanks otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Harvarda
Tom Hanks nie studiował, ale i tak ma już tytuł naukowy... (Fot. PAP/EPA)
Gwiazdor 'Forresta Gumpa' został wyróżniony przez władze Uniwersytetu Harvarda tytułem doktora honoris causa. W płomiennym przemówieniu skierowanym do absolwentów tej uczelni dwukrotny zdobywca Oscara apelował o to, by odważnie stawali w obronie prawdy i amerykańskich ideałów oraz przeciwstawiali się obojętności.
Reklama
Reklama

Tom Hanks otrzymał właśnie kolejne prestiżowe wyróżnienie. Słynny hollywoodzki aktor może obecnie poszczycić się tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Harvarda, który od lat znajduje się w czołówce najlepszych uczelni na świecie.

25 maja aktor wygłosił płomienne przemówienie zaadresowane do świeżo upieczonych absolwentów. Dwukrotny laureat Oscara apelował w nim o odwagę w bronieniu prawdy i amerykańskich ideałów oraz przeciwstawianie się coraz powszechniejszemu zobojętnieniu.

"Dla niektórych prawda przestała być empiryczna. Nie opiera się ani na rzetelnych danych, ani zdrowym rozsądku czy nawet zwykłej przyzwoitości. Mówienie prawdy nie jest już punktem odniesienia dla służby publicznej. Prawda straciła status lekarstwa na nasze lęki i drogowskazu. Dla wielu jest ona czymś plastycznym, co można dowolnie kształtować w oparciu o własne opinie. Każdy musi dziś zadecydować, jakim typem Amerykanina chce być - takim, który opowiada się za wolnością dla wszystkich, takim, który się temu sprzeciwia, albo takim, który pozostaje obojętny. Tylko ci pierwsi pracują na rzecz tworzenia zjednoczonego społeczeństwa. Inni tylko przeszkadzają" – stwierdził Hanks.

Gwiazdor podkreślił, że nie kto nie sprzeciwi się głośno szkodliwym decyzjom polityków, traci zdolność do decydowania o swoim losie i o przyszłości całego społeczeństwa. "Obojętność sprawia, że obywatele stają się bezwolnymi niewolnikami tyranów i despotów, którzy cynicznie delegalizują wszelki sprzeciw, cenzurują sztukę, odrzucają dialog, by za wszelką cenę sięgnąć po władzę. Odpowiedzialność za to, w jakim świecie żyjemy, spoczywa na nas wszystkich. Wysiłek jest opcjonalny, ale prawda pozostaje świętością, wykutym w kamieniu fundamentem naszej republiki" – zaznaczył aktor.

Hanks przy okazji rozbawił słuchaczy, kpiąc z tego, że on sam nie ma akademickiego wykształcenia. "Bez wykonania choćby odrobiny pracy, bez spędzenia wielu godzin na zajęciach i uniwersyteckiej bibliotece, zarobiłem cholernie dużo, udając kogoś, kto to zrobił. Wiem, to niesprawiedliwe, ale proszę, nie bądźcie tym faktem rozgoryczeni. Taki jest ten świat, dzieciaki" – stwierdził żartobliwie gwiazdor odnosząc się do swojej słynnej roli harvardzkiego profesora Roberta Langdona, którego sportretował w filmach "Kod da Vinci", "Anioły i demony" i "Inferno".

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.09.2023
GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama