Menu

Światło z urządzeń elektrycznych szkodzi skórze tak jak promienie UV

Światło z urządzeń elektrycznych szkodzi skórze tak jak promienie UV
Nasze laptopy i komórki emitują światło, które nie jest dla nas zdrowe... (Fot. Getty Images)
Naukowcy alarmują, że tydzień spędzony na wpatrywaniu się w ekrany urządzeń elektronicznych może mieć tak samo szkodliwy wpływ na skórę, jak leżenie przez 25 minut na słońcu. To oznacza, że dla naszego zdrowia warto ograniczać ekspozycję na niebieskie światło emitowane przez te urządzenia. Warto również chronić przed nim naszą skórę.

Reklama

Przed ekranami urządzeń elektronicznych spędzamy coraz więcej czasu, dlatego naukowcy coraz dokładniej badają, jaki wpływ na ludzki organizm ma niebieskie światło. W swoich badaniach skupiają się zwykle na oczach i skórze, bo to te części ciała są bezpośrednio wystawione na działanie tego światła. Najnowsze ustalenia wskazują, że tydzień ekspozycji na światło emitowane przez ekran komputera, tabletu czy smartfona może mieć taki sam wpływ na skórę, jak 25 minut spędzone w palącym słońcu bez kremu do opalania.

Niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych powoduje bowiem uszkodzenia DNA skóry, niszczy jej barierę ochronną, rozbija włókna kolagenu i otwiera drogę do niszczącego działania wolnym rodnikom. Jakie są skutki długotrwałej ekspozycji na światło niebieskie? Można spodziewać się przebarwień i przedwczesnego starzenia się skóry, ale nie jest jasne, po jakiej dawce. Badacze wskazują również, że stała ekspozycja na niebieskie światło może mieć negatywny wpływ na poziom melatoniny, sen i ogólne samopoczucie.

Całkowite porzucenie urządzeń elektronicznych jest raczej niemożliwe. Warto jednak postarać się ograniczyć czas korzystania z nich. A po skończonej pracy przed komputerem zrobić sobie przerwę na spacer, zamiast od razu siadać przed telewizorem, by oglądać ulubiony serial.

Warto również korzystać z przeciwutleniaczy, które nie tylko zapewniają one ochronę przed negatywnymi skutkami niebieskiego światła, ale też poprawiają kondycję i wygląd skóry. Bogata w nie dieta bogata ma kluczowe znaczenie dla opóźniania procesów starzenia. Jagody, kiwi i truskawki to tylko niektóre z owoców, które są pełne przeciwutleniaczy. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.09.2020
GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama