Menu

Specjalistka od koronowanych głów

Specjalistka od koronowanych głów
Na tegorocznym festiwalu w Cannes olśniewała swoją kreacją. (Fot. Getty Images)
Jesienią zobaczymy Helen Mirren w roli carycy w serialu Katarzyna Wielka. Aktorka śmieje się, że w CV jako swoją specjalizację mogłaby wpisać granie koronowanych głów. Z legendarną władczynią Rosji łączy ją pochodzenie - wszak urodziła się jako Helena Mironoff.
Reklama

Najpierw w 2005 r. zagrała Elżbietę I w telewizyjnym miniserialu. Rok później wcieliła się w Elżbietę II w filmie kinowym. Za tę drugą kreację otrzymała m.in. Oscara, Złoty Glob i BAFT-ę. Zażartowała, że chciałaby jeszcze zagrać carycę... Jej słowa potraktowano poważnie. 10 lat później ekipa HBO zwróciła się do niej z propozycją roli Katarzyny Wielkiej...

„Popełniłam fatalny błąd! A jednocześnie nie mogłam odmówić, bo chcąc nie chcąc, sama zaproponowałam się do tej roli. Zawsze byłam ostrożna z deklaracjami, że chciałabym coś zagrać, bo to gotowa recepta na porażkę. Lepiej, aby sprawy działy się niespodziewanie. A tu taka wtopa!” – przyznała na festiwalu telewizyjnym BFI & Radio Times.

Aktorka jest pod dużym wrażeniem postaci, którą przyszło jej zagrać. „Katarzyna była niesamowitą kobietą i przywódczynią. Jej rzekoma rozwiązłość to oszczerstwo – pisana przez mężczyzn historia nie lubi silnych, mądrych kobiet i celowo przypisuje się im złe cechy. Caryca miała szereg wad, ale mam nadzieję, że oddam jej honor jako kobiecie, władczyni i reformatorce, którą była” – mówiła aktorka.

Helen Mirren urodziła się w Londynie, w dzielnicy Chiswick. W lipcu skończyła 74 lata. (Fot. Getty Images)

Ten serial był też dla Mirren okazją, by wgłębić się w historię kraju jej przodków. Dziadek aktorki ze strony ojca, hrabia Piotr Wasiliewicz Mironoff był pułkownikiem, który przybył do Anglii jako carski emisariusz oddelegowany do negocjacji w kwestii zakupu przez Rosję broni. Kiedy wybuchła rewolucja październikowa, stracił pracę oraz szansę na powrót do rodzinnego kraju. Musiał zostać taksówkarzem.

Serial „Katarzyna Wielka” powstał dla stacji HBO i Sky. Produkcja składa się z czterech odcinków. Polska premiera w HBO zaplanowana jest na jesień. Co można wywnioskować ze zwiastuna, serial skupi się na schyłkowym okresie rządów Katarzyny, rzuci m.in. światło na relację carycy z feldmarszałkiem Grigorijem Potiomkinem, który był miłością jej życia.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.08.2020
GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

Sport


Sport

Reklama