Menu

Słynna londyńska restauracja straciła gwiazdki Michelin!

Słynna londyńska restauracja straciła gwiazdki Michelin!
Niewielka restauracja sushi mieści się na londyńskim Mayfair. (Fot. Google Maps)
To był to szok wśród restauratorów. Araki, restauracja sushi w londyńskim Mayfair, została pozbawiona wszystkich trzech gwiazdek Michelin. Sam Gordon Ramsay, który kiedyś doświadczył tej bolesnej straty, przyznał, że jest to jak utrata ukochanej dziewczyny.
Reklama

Utrata gwiazdki Michelin to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń dla szefa kuchni. Niedawno doświadczyła tego Araki, restauracja sushi w londyńskim Mayfair, która straciła wszystkie trzy gwiazdki.

Mitsuhiro Araki - który wcześniej był właścicielem trzygwiazdkowej restauracji w Tokio i zdobył swoją pierwszą gwiazdkę w Londynie w ciągu roku od otwarcia lokalu - przeprowadził się do Hongkongu w marcu 2019 r., aby otworzyć kolejną restaurację. Na stanowisko szefa kuchni londyńskiej knajpy mianował swojego protegowanego Marty'ego Lau, który pracował z nim od 2015 r. Na łamach CNN Lau powiedział, że choć czuje wstyd, uznaje, że był to: "sprawiedliwy osąd i nowy początek po odejściu mistrza Mitsuhiro Arakiego".

"Wielu szefów kuchni jest zdruzgotanych, gdy tracą gwiazdki, ale dzięki takiej postawie nie osiągniesz niczego. Musisz się otrząsnąć i spróbować ponownie. Tak samo ważni, jak gwiazdki Michelin, są nasi goście, którzy mimo wszystko będą dalej przychodzić do Araki. Na koniec dnia, to oni decydują o naszym losie" - przyznał.

Restauracja traci gwiazdki nie tylko, gdy spada jej standard kulinarny, ale również gdy nie utrzymuje stałego, oczekiwanego poziomu, kulinarnej spójności i konsekwencji. (Fot. Getty Images)

Nie każdy jednak potrafi przyjąć taką postawę. Gdy francuski szef kuchni Marc Veyrat stracił jedną z trzech gwiazdek Michelin, postanowił wejść na ścieżkę sądową, oskarżając słynny przewodnik o brak przejrzystości w ocenie inspektorów. "Zostałem zhańbiony" - grzmiał Veyrat w rozmowie z "France Info". Przyznał, że pogrążył się w sześciomiesięcznej głębokiej depresji.

Sytuacja, z którą musi zmierzyć się londyńska restauracja, nie jest niczym niespotykanym w świecie gastronomii. Sam Gordon Ramsay, który również stracił dwie gwiazdki Michelin, przyznał, że to bolesne doświadczenie dla szefa kuchni. "Zacząłem płakać, kiedy straciłem gwiazdki. To bardzo trudna i pełna emocji sytuacja. Można porównać ją do straty ukochanej dziewczyny, którą chcesz odzyskać" - zdradził Ramsay.

Dyrektor przewodnika Michelin, Michael Ellis, podkreśla, że restauracja traci gwiazdki nie tylko, gdy spada jej standard kulinarny, ale również gdy nie utrzymuje stałego, oczekiwanego poziomu, kulinarnej spójności i konsekwencji.

"Jeśli nagrodzimy restaurację gwiazdką lub ją zabierzemy, wiemy, jak to wpłynie na interes. Musimy więc być absolutnie pewni i iść tyle razy, ile to konieczne, aby zapewnić spójność ocenie" - tłumaczył na łamach "The Telegraph" jeden z inspektorów. Inspektorzy Michelin praktycznie cały rok spędzają w podróży, udając się do określonych krajów i regionów, w których odwiedzają restauracje i hotele. Dokładnie obserwują wybrane przez siebie miejsca, skrzętnie notują wszystkie uwagi i sporządzają dokładne raporty.

Gordon Ramsay przyznał, że płakał, gdy stracił gwiazdki Michelin... (Fot. Getty Images)

Ich praca polega nie tylko na ocenianiu i weryfikacji jakości potraw, poziomu obsługi czy wystroju wnętrza. Jako tajni agenci dobrej kuchni każdą swoją podróż zaczynają od skrupulatnego wywiadu. Zasięgają informacji o nowych restauracjach, które otwierają się w odwiedzanych przez nich regionach. Śledzą notowania konkretnych miejsc, ich popularność, a także opinie gości. Na podstawie szczegółowego wywiadu decydują, które miejsca będą poddane ocenie.

Utrata gwiazdki może być druzgocąca dla szefów kuchni. Jednak, jak zauważa Raymond Blanc, "jej odebranie jest równie niebezpieczne, co jej zdobycie". Niektórzy szefowie kuchni wręcz żałują, że znaleźli się na łamach przewodnika jako ci najwyżej wyróżnieni.

Szefowa kuchni, Skye Gingell, podkreśla, że zdobycie gwiazdki było niczym "klątwa". O klątwie gwiazdki Michelin mówiła również Jay Fai, której uliczne stoisko w Bangkoku, słynące m.in. z niezwykłych noodli i omleta z mięsem krabowym, stało się prawdziwym kulinarnym objawieniem.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.08.2020
GBP 4.865 złEUR 4.401 złUSD 3.718 złCHF 4.089 zł

Sport


Sport

Reklama