Menu

Składnik, który zatrzymuje czas? To retinol!

Składnik, który zatrzymuje czas? To retinol!
Retinol potrafi zdziałać cuda w kontekście odmładzania skóry. (Fot. Getty Images)
Skóra emanująca młodzieńczym blaskiem mimo upływu czasu to marzenie większości z nas. Jak przekonują eksperci, najskuteczniejsze w kontekście odmładzania są produkty zawierające retinol - magiczny składnik pielęgnacji, który zatrzymuje czas.
Reklama

Branża kosmetyczna wypełniona jest po brzegi rozmaitymi produktami, mającymi zagwarantować naszej skórze nieskazitelny wygląd, blask i wieczną młodość. Czego zatem powinnyśmy szukać w preparatach do pielęgnacji, jeśli naszą zmorą są zmarszczki, powiększone pory i przebarwienia? Według dermatologów i ekspertów od urody, istnieje składnik, który potrafi zdziałać cuda w kontekście odmładzania skóry – mowa o retinolu.

Retinoidy to organiczne związki chemiczne, będące pochodnymi witaminy A. Retinol zaliczany jest tymczasem do retinoidów I generacji, czyli tych niesyntetycznych. Jest to naturalny składnik, którego rozliczne zalety doceniają dziś specjaliści z całego świata.

Słynący z właściwości przeciwstarzeniowych retinol wspomaga odnowę skóry poprzez złuszczanie jej zewnętrznej warstwy i stymulację produkcji kolagenu. Jest on również skuteczny w leczeniu blizn potrądzikowych i redukcji przebarwień słonecznych, zapewniając bardziej równomierny koloryt skóry. Pomaga także odblokować pory.

Retinoidy to organiczne związki chemiczne, będące pochodnymi witaminy A. (Fot. Getty Images)

"Efektem stosowania retinolu jest wygładzenie drobnych linii i zmarszczek oraz poprawa tekstury, odcienia i napięcia skóry, dzięki czemu cera zyskuje młodzieńczy wygląd" – wyjaśnia w rozmowie z "The Independent" Anil Budh-Raja, dermatolog specjalizujący się w zabiegach przeciwstarzeniowych.

Retinol jest jednak substancją, z którą należy obchodzić się z rozwagą. Używany niewłaściwie może bowiem przynieść naszej skórze więcej szkody niż pożytku. Jeśli cierpimy na dolegliwości skórne, takie jak wypryski lub trądzik różowaty, stosowanie produktu o wysokim stężeniu retinolu może nasilić stany zapalne. 

Według obiegowych opinii, retinol, jako środek o działaniu przeciwstarzeniowym, nie jest przeznaczony dla młodej skóry. Okazuje się, że jest to mit. Choć w istocie jego głównym działaniem jest redukcja istniejących zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych, jest on odpowiedni nawet dla osób, które ukończyły 18 lat. Wynika to z faktu, że produkcja kolagenu w skórze zaczyna w sposób naturalny maleć od tego właśnie momentu.

Kiedy i jak często należy stosować produkty wzbogacone o retinol? Kremu lub serum najlepiej używać podczas wieczornej pielęgnacji, ponieważ mogą one zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Wystarczy trzy razy w tygodniu zaaplikować na skórę twarzy odrobinę preparatu i delikatnie wklepać, aż się wchłonie. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.06.2020
GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

Sport


Sport

Reklama