Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Powstał samochód autonomiczny, który nie potrzebuje nawigacji

Powstał samochód autonomiczny, który nie potrzebuje nawigacji
Testy autonomicznych samochodów znajdują się już w zaawansowanej fazie. (Fot. Thinkstock)
Naukowcy z amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli pierwszy samochód autonomiczny zdolny do samodzielnego wykrywania trasy i jazdy po drogach, które nie są zaznaczone na trójwymiarowych mapach w nawigacji - poinformował serwis The Verge.
Reklama

Dla samochodów autonomicznych jazda po rzadziej uczęszczanych trasach jest szczególnie trudnym zadaniem. System nawigacji w pojazdach samojezdnych oparty jest bowiem przede wszystkim na widocznych oznaczeniach dróg, a także wykorzystaniu trójwymiarowych map przez system pokładowy.

Większość firm technologicznych i motoryzacyjnych, które pracują nad technologią nawigacji autonomicznej, jako lokalizację dla jazd próbnych swoich samochodów wybiera drogi na terenach zabudowanych zlokalizowanych na przedmieściach, bądź w miastach. Testy nie obejmują jednak terenów, gdzie drogi są słabo oznaczone, bądź nieujęte na mapach.

System MapLite stworzony przez naukowców z MIT pozwala samochodom autonomicznym na jazdę po drogach, których nie ma na mapie i po których dany pojazd wcześniej nigdy się nie poruszał. System oparty jest o działanie nawigacji GPS posiłkującej się danymi z Google Maps, a także odczytach danych z czujników pojazdu, które mapują warunki zewnętrzne.

Samochody wykorzystujące MapLite były już testowane na drogach podmiejskich nieopodal Devens w stanie Massachusetts. Jazdy próbne pokazały, że system sprawnie wykrywa drogę na odległość około 30 metrów.

"Pojazdy autonomiczne wykorzystują mapy po to, by lokalizować swoje położenie i podejmować decyzje w przypadku pojawienia się na drodze przeszkód" - ocenia dyrektor laboratorium MIT odpowiedzialnego za pracę nad nową technologią, Daniela Rus. "Konieczność korzystania przez nie ze szczegółowych, trójwymiarowych map mocno ogranicza zakres lokalizacji, w których mogą poruszać się samochody autonomiczne" - dodaje.

Według Danieli Rus, system MapLite we wszystkich zadaniach niezbędnych do nawigacji wykorzystuje dane z czujników oraz dane GPS, które pozwalają samochodowi na zgrubną ocenę lokalizacji. System najpierw ustala lokalizację docelową, a także pośrednie cele "nawigacji lokalnej", które muszą znajdować się w zasięgu czujników pojazdu. To właśnie one wyznaczają trasę przejazdu, a także definiują ograniczenia powierzchni, po której może poruszać się auto.

Jeśli system MapLite zostanie udostępniony na rynku komercyjnym, może przyczynić się do rewolucji w tym, jak postrzegane są zadania dla samochodów autonomicznych - ocenia The Verge.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.08.2018
GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

Sport


Reklama