Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portret Szekspira wysłano w kosmos, by uczcić jego twórczość

Portret Szekspira wysłano w kosmos, by uczcić jego twórczość
Misja kosmiczna z wysłaniem Szekspira w kosmos jest częścią większego projektu mającego na celu uczczenie pamięci wielkiego dramaturga. (Fot. inVerse Films)
8 listopada minęło dokładnie 400 lat od dnia, w którym ukazało się pierwsze wydanie dzieł zebranych Williama Szekspira. Aby podkreślić ponadczasowość twórczości tego słynnego dramaturga, brytyjski reżyser Jack Jewers postanowił wysłać w kosmos kapsułę z jego portretem oraz jednym z najsłynniejszych monologów.

Reklama
Reklama

"Komedie, historie i tragedie Pana Williama Szekspira", znane dziś bardziej jako "First Folio", ukazały się 8 listopada 1623 roku, czyli siedem lat po śmierci autora. W liczącym ponad 900 stronic tomie, którego nakład wyniósł około tysiąca egzemplarzy, znalazło się 36 sztuk teatralnych słynnego dramaturga. 400-setną rocznicę tego wydarzenia postanowił uczcić reżyser Jack Jewers. Zrobił to z przytupem - wysłał na skraj kosmosu portret Szekspira i jeden z jego monologów.

Jak podaje CNN, kapsuła, w której znalazł się portret, nagranie monologu ze "Snu nocy letniej", a także kamera i lokalizator GPS, została zamontowana do balonu meteorologicznego, który wzbił się w górne warstwy ziemskiej atmosfery.

"Miałem w głowie taki obraz: portret Szekspira – uniwersalnego dramaturga, którego twórczość, jak sądzę, przemawia do każdego – na tle przestrzeni, z krzywizną Ziemi w tle. Czy można lepiej uczcić uniwersalność naszego ludzkiego doświadczenia i to, jak przed ponad 400 laty oddał je w swojej twórczości?" - stwierdził podczas skromnej ceremonii Jack Jewers.

Scena wypuszczenia balonu została nakręcona na potrzeby filmu krótkometrażowego "Kochankowie i szaleńcy", w którym młoda kobieta próbuje wysłać w przestworza portret Szekspira, aby wziąć udział w konkursie plastycznym. Narratorem jest Tom Baker, odtwórca roli czwartego Doktora w "Doktorze Who". To także on nagrał wysłany z portretem monolog Tezeusza ze "Snu nocy letniej".

Film jest częścią sześcioodcinkowej serii, w której Jack Jewers na nowo interpretuje sześć najpopularniejszych monologów i wierszy Szekspira. Ukazuje je w kontekście zdarzeń z 2023 roku - oprócz podróży kosmicznej są to świat po pandemii Covid-19, agresja Rosji na Ukrainie, migracja i kryzys uchodźczy w Europie.

"Wszystko to, co przydarzyło się nam w ciągu ostatnich kilku lat – masowe choroby, obawy związane z imigracją, protesty, konflikty w Europie, rosnące pragnienie rzucenia wyzwania władzy i wykrzyczenia jej prawdy – działo się również w 1623 roku, kiedy ukazało się First Folio. Podobieństwa są niesamowite, a słowa Szekspira są teraz bardziej aktualne niż kiedykolwiek, bo potrafią z wielką mocą opowiadać o naszym współczesnym życiu" – tłumaczy swój pomysł Jewers.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama