Menu

Pogotowie denimowe - jak właściwie dbać o jeansy?

Pogotowie denimowe - jak właściwie dbać o jeansy?
Jak dbać o jeansy, aby ich nie zniszczyć? (Fot. Getty Images)
Ubrania z denimu zajmują zaszczytne miejsce w garderobach większości z nas. Jeans to bowiem materiał ponadczasowy i uniwersalny, który na przekór kapryśnym trendom nie wychodzi z mody. Aby jednak jeansowa odzież służyła nam przez lata, musimy odpowiednio o nią zadbać.
Reklama

Jeans to niekwestionowany modowy klasyk – zarówno w męskiej garderobie, jak i damskiej. Do wyboru mamy obecnie mnóstwo rozmaitych fasonów i rodzajów odzieży uszytej z denimu. Od klasycznych spodni rurek, poprzez dzwony i boyfriendy, aż po jeansowe kurtki, kamizelki, a nawet płaszcze – materiał ten zdaje się opierać przemijaniu, od zawsze zajmując zaszczytne miejsce w naszych szafach, niezależnie od pór roku i zmieniających się trendów.

Aby jeans służył nam przez lata pozostając w nienagannym stanie, musimy właściwie o niego zadbać. Jest to wszak materiał wymagający specjalnego traktowania. Jak często zatem prać ubrania z denimu? Czy wkładanie ich do zamrażarki celem pozbycia się bakterii jest w istocie skuteczne? Mimo istnienia różnych, niekiedy wykluczających się wzajemnie, teorii, eksperci zgodni są co do jednego: im delikatniej będziemy się z jeansem obchodzić, tym dłuższe życie mu zapewnimy.

Pranie? Im rzadziej, tym lepiej

"Zalecamy mniej prania w wysokiej temperaturze, które lepiej zastąpić praniem na zimno, a następnie suszeniem w suszarce” – stwierdza stanowczo Jill Guenza, wiceprezes Global Women's Design w Levi's w rozmowie z "Marie Claire”. "Im rzadziej pierzesz jeansy, tym lepiej. Wówczas nabierają one indywidualnego charakteru” – wtóruje jej Kelly Urban, założycielka i projektantka marki AMO.

Ręczne pranie jeansów to najlepsze, co możesz zrobić. (Fot. Getty Images)

"Im częściej będziesz nosić jeansy, w tym większym stopniu staną się one "twoje”, dzięki unikalnym zagnieceniom, które powstaną podczas użytkowania. Najdłużej nie prałam swoich jeansów sześć miesięcy” – zdradza. Zanim więc wrzucimy ulubioną parę jeansów do pralki, zastanówmy się dwa razy. Częste pranie pogarsza bowiem nie tylko jakość koloru jeansów, ale również tkaniny.

Specjaliści sugerują, by jeansy prać jak najrzadziej, wyłącznie w zimnej wodzie. I dodają, że niekorzystną praktyką jest także układanie ich w szafach i szufladach w zbyt ciasne stosy – zamiast tego powieśmy je, tak jak powinnyśmy wieszać kamizelki i kurtki jeansowe. "Umożliwi to dobrą wentylację i zapobiegnie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów” – instruuje Molly Kuick, wiceprezes ds. projektowania damskiej odzieży w American Eagle.

Zamiast zamrażać, przewietrz

Od jakiegoś czasu popularność zyskuje pogląd mówiący o tym, że skuteczną alternatywą dla prania jeansów jest regularne wkładanie ich do zamrażarki. Praktyka ta ma rzekomo pomóc usunąć bakterie i przywrócić odzieży świeżość. Tezę tę lansowali swego czasu sami przedstawiciele kultowej marki Levi’s.

"Nauka jednoznacznie mówi nam, że temperatura w domowych zamrażarkach nie jest wystarczająco niska, aby zabić zarazki lub brzydkie zapachy z naszych ubrań. Wkładanie jeansów do zamrażarki w tym celu będzie więc niestety nieskuteczne” – twierdzi Dena Bickerstaffe, kierowniczka ds. projektowania w J BRAND. I dodaje, że najlepszym sposobem na utrzymanie świeżości jeansu jest po prostu... regularne wietrzenie ubrań na świeżym powietrzu.

Czyszczenie manualne – najkorzystniejsze dla jeansów

Jak zatem pozbyć się zabrudzeń i przywrócić ulubionym jeansom pożądaną świeżość? Odpowiedź jest prosta: wrócić do dawnych zwyczajów i postawić na proste metody. Najkorzystniejsze dla naszej jeansowej odzieży jest bowiem tradycyjne pranie ręczne. Pamiętajmy, by przed praniem odwrócić ubranie na lewą stronę – w ten sposób ograniczymy ścieranie materiału i zmniejszymy ryzyko mechanicznych mikrouszkodzeń, które pogarszają jakość, a co za tym idzie, wygląd denimu.

Dobrze dobrane jeansy świetnie pasują do każdej sylwetki. (Fot. Getty Images)

"Większość jeansowych ubrań została już wyprana przez maszyny przemysłowe podczas procesu produkcyjnego. Twoja domowa pralka naprawdę nie wpłynie zbyt pozytywnie na odzież. Jeśli kupisz surowy jeans, polecam zanurzenie ubrania w wannie i moczenie go przez całą noc. Upranie surowego jeansu w pralce radykalnie zmieni wygląd odzieży” – tłumaczy Molly Spittal, współzałożycielka marki Decade.

W przypadku usuwania tłustych plam, najlepiej sprawdzi się zwyczajny płyn do mycia naczyń. "Zanurz zabrudzony obszar w wodzie i nałóż bezpośrednio na plamę odtłuszczający detergent do mycia naczyń. Odczekaj chwilę, delikatnie wyszoruj materiał, a następnie upierz” – instruuje Alissa Friedman, menedżerka ds. marketingu marki Mavi. Jeśli zaś jeansów naprawić się nie da, warto poeksperymentować z wybielaczem i nożyczkami – dziury, przetarcia i fantazyjne wzory nadadzą naszym ubraniom punkowy charakter, a my podarujemy im w ten sposób nowe życie. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.06.2020
GBP 4.956 złEUR 4.444 złUSD 3.922 złCHF 4.095 zł

Sport


Sport

Reklama