Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Perła na obrazie "Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera to nie perła!

Perła na obrazie "Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera to nie perła!
Słynny obraz odkrywa swoje tajemnice... (Fot. Art Media/Print Collector/Getty Images)
Gdyby tytuły obrazów miały wiernie oddawać to, co na nich widać, słynne dzieło Jana Vermeera powinno być podpisywane 'Dziewczyna ze szkiełkiem'. Takie wnioski płyną z analizy tego dzieła dokonanej przez jednego z kuratorów otwartej niedawno w Amsterdamie wystawy prac holenderskiego mistrza. 
Reklama
Reklama

W piątek 10 lutego w Rijksmuseum w Amsterdamie otwarto największą w historii wystawę dzieł Jana Vermeera. Jak pisze "The Art Newspaper", w jej katalogu znaleźć można ciekawą informację na temat jednego z najbardziej rozpoznawalnych dzieł holenderskiego malarza - "Dziewczyny z perłą".

Jeden z kuratorów wystawy, Pieter Roelofs, w notce na temat tego obrazu zwrócił uwagę, że słynny kolczyk to prawdopodobnie szklana imitacja perły. Skąd ten wniosek? Zdaniem Roelofsa, prawdziwa perła tej wielkości była w czasach Vermeera astronomicznie droga i sportretowanej przez mistrza dziewczyny nie byłoby stać na tak cenny kolczyk.

W XVII wieku perły poławiano głównie w cieśninie rozdzielającej Indie i dzisiejszą Sri Lankę. Pieter Roelofs dotarł do dokumentu, z którego wynika, że w 1632 roku pewien holenderski jubiler zapłacił za dużą perłę w Londynie 500 funtów. W przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, byłoby to około 100 tysięcy funtów.

Obraz autorstwa holenderskiego malarza Johannesa Vermeera, uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa. (Fot. LEX VAN LIESHOUT/ANP/AFP via Getty Images)

Perła, którą wówczas kupiono, była jednak znacznie mniejsza niż to, co widzimy na obrazie "Dziewczyna z perłą". Dlatego według Roelofsa "na obrazie Vermeera widzimy szklaną imitację perły, jakie w jego czasach były sprzedawane głównie przez weneckich szklarzy".

Nie jest pewne, kim była dziewczyna sportretowana przez Vermeera. Najpopularniejsza teoria głosi, że jest to najstarsza córka malarza, Maria. Dziewczynka urodziła się około 1655 roku, więc w chwili powstania obrazu, który jest datowany na 1665 rok, miała zaledwie dziesięć lat.

Niezależnie jednak od tego, kim była modelka Vermeera, jej kolczyk najprawdopodobniej zdobi "kropla" szkła. Skąd więc taki tytuł obrazu? Otóż nie nadał go działu sam autor. Pierwotnie obraz nazywano "Dziewczyną w turbanie", a obecny tytuł nadano stosunkowo niedawno. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama