Menu

Oto sposoby na przywrócenie równowagi hormonalnej...

Oto sposoby na przywrócenie równowagi hormonalnej...
Masz problem z zachowaniem równowagi hormonalnej? Jak najczęściej sięgaj więc po kiszoną kapustę, kwas chlebowy, kefir, maślankę, kimchi, kombuchę, wodę kokosową i jogurty kokosowe! (Fot. Getty Images)
Zaburzenia hormonalne skutkują pojawieniem się wielu nieprzyjemnych, a nierzadko utrudniających normalne funkcjonowanie dolegliwości – od wyprysków i wahań nastroju, aż po kłopoty z trawieniem, migreny i przybieranie na wadze. Choć nie istnieje uniwersalna recepta na przywrócenie ciału równowagi hormonalnej, za pomocą odpowiedniej diety możemy złagodzić dokuczliwe objawy.
Reklama

Hormony odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Regulują jego procesy życiowe i pobudzają do działania poszczególne narządy, wpływając na naszą fizyczną i psychiczną kondycję. Gdy gospodarka hormonalna ulega rozchwianiu, pojawić się może szereg utrudniających codzienne życie dolegliwości, takich jak uporczywe migreny, problemy trawienne, wypryski, bezsenność, obniżone libido, częste wahania nastroju czy nagłe przybieranie na wadze.

"Najczęstszymi przyczynami zaburzeń hormonalnych są wahania poziomów minerałów i nawodnienia, stres, antykoncepcja hormonalna oraz niewłaściwa dieta. Ta ostatnia ma szczególnie istotne znaczenie – stan jelit ma bowiem ogromny wpływ na działanie hormonów" – wyjaśnia w rozmowie z portalem Byrdie współpracująca z gwiazdami dietetyczka i autorka bestsellerowych książek poświęconych zdrowemu odżywianiu, Elissa Goodman. Z jej usług korzystały m.in. Jennifer Aniston, Cameron Diaz i Heidi Klum.

Ekspertka zaznacza, że nawet na pozór nieszkodliwe codzienne nawyki, jak choćby sięganie po filiżankę kawy o poranku, mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. "Jeśli dokuczają ci objawy związane z utratą hormonalnej równowagi, wyeliminuj lub ogranicz kofeinę, która niepotrzebne obciąża gospodarkę hormonalną, rzutując choćby na poziom estrogenu. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez filiżanki kawy, ogranicz się do jednej dziennie i dodawaj do niej odrobinę zdrowego tłuszczu, który znajdziesz np. w mleku kokosowym" – podpowiada Goodman.

Aby uspokoić rozchwiane hormony poleca ona również włączyć do diety probiotyki, które mają zbawienny wpływ na mikroflorę jelitową. "Probiotyki to zdrowe bakterie, które stymulują produkcję i regulację kluczowych hormonów. Jak najczęściej sięgaj więc po kiszoną kapustę, kwas chlebowy, kefir, maślankę, kimchi, kombuchę, wodę kokosową i jogurty kokosowe" – instruuje dietetyczka.

Warto również uwzględnić w jadłospisie produkty zawierające magnez i witaminę D, której niedobór jest powszechnym zjawiskiem, zwłaszcza o tej porze roku. "Badania pokazują, że witamina D, którą znajdziemy głównie w tłustych rybach, działa w organizmie niczym hormon, pomagając niwelować stany zapalne. Zimą, kiedy brakuje słońca, warto ją suplementować. Równie ważnym pierwiastkiem jest magnez, którego komórki organizmu pozbywają się podczas stresu. Aby uspokoić centralny układ nerwowy i zapobiec nadmiernemu wydzielaniu kortyzolu, należy uzupełniać poziom magnezu" – tłumaczy Goodman. Największe ilości tego minerału znajdziemy w orzechach, kakao, warzywach strączkowych oraz produktach pełnoziarnistych.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.03.2021
GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama