Menu

Olej lniany uchodzi za jeden z najzdrowszych. Dlaczego?

Olej lniany uchodzi za jeden z najzdrowszych. Dlaczego?
Warto mieć go w domu... (Fot. PAP)
Nasiona lnu słyną z wielu właściwości prozdrowotnych. Poprawiają cerę, zmniejszają apetyt, ułatwiają kontrolę wagi. Olej lniany ma podobne właściwości oraz kilka dodatkowych. Bardzo interesujących.
Reklama

Olej lniany ma szerokie zastosowanie, od tego oczywistego wykorzystania w kuchni po pielęgnację skóry. Podobnie jak nasiona lnu, olej zawiera mnóstwo zdrowych dla serca kwasów tłuszczowych omega-3. Są one niezbędne dla zdrowia i są związane z korzyściami, takimi jak zmniejszenie stanu zapalnego, poprawa zdrowia serca i ochrona mózgu przed starzeniem się. Jeśli np. nasza dieta jest uboga w produkty bogate w zdrowe tłuszcze, np. ryby, olej lniany może być dobrym rozwiązaniem, które pomoże uzupełnić dietę w potrzebne kwasy tłuszczowe omega-3.

O jego właściwościach powinny pamiętać osoby, które mają problemy z nadciśnieniem. Badania wskazują bowiem na korzystny wpływ oleju lnianego na zdrowie serca. W jednym z badań osobom, które przez 12 tygodni przyjmowały jedną łyżkę oleju lnianego dziennie, udało się znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Olej lniany może również poprawiać elastyczność tętnic.

Olej ten może również pomóc poprawić zdrowie skóry. Badania wykazały, że dodawanie oleju lnianego do codziennej diety znacznie wpłynęło na poprawę gładkości i nawilżenia skóry, wzmocnienie jej bariery ochronnej, a wrażliwość skóry na podrażnienia zmniejszyła się.

Ale uwaga, choć wykazuje on liczne właściwości pielęgnacyjne, jako "kosmetyk" jest dość wymagający. "Stosowanie go miejscowo na skórę jest dość trudne, gdyż ciężko się wchłania. Wciąż jednak istnieje szereg korzyści z takiego zastosowania oleju lnianego, ma on działanie kojące, nawilżające i zmiękczające" – wylicza kosmetyczka gwiazd Vicki Morav.

Jeśli chodzi o miejscowe stosowanie oleju lnianego na skórę, należy pamiętać o kilku kwestiach. Polecany jest osobom, które mają suchą lub podrażnioną skórę. Osoby, które wykazują skłonności trądzikowe powinny korzystać z jego walorów z większą ostrożnością.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama