Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oglądasz memy? Odczujesz mniejszy stres wywołany przez pandemię

Oglądasz memy? Odczujesz mniejszy stres wywołany przez pandemię
Oglądanie memów może mieć zbawienny wpływ na nasz poziom stresu. (Fot. Getty Images)
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z pandemicznym stresem. Jedni poświęcają wolny czas na sport, inni na medytację albo słuchanie kojącej muzyki. Okazuje się, że stres i niepokój związany z globalnym kryzysem epidemiologicznym skutecznie złagodzić można również przeglądając memy.
Reklama
Reklama

Eksperci alarmują, że pandemia koronawirusa odcisnęła wyraźne piętno na kondycji psychicznej milionów ludzi. Lęk o zdrowie swoje i najbliższych, strach przed utratą pracy i bombardujące nas zewsząd doniesienia o nowych mutacjach zabójczego wirusa doprowadziły do poważnego kryzysu zdrowia psychicznego.

Specjaliści odnotowują coraz więcej przypadków depresji, stanów lękowych i ataków paniki, a przeprowadzone na przestrzeni ostatnich miesięcy badania pokazały, że wielu z nas nie potrafi poradzić sobie z narastającym stresem i poczuciem zagrożenia. Pomocnym narzędziem w walce z tymi trudnymi emocjami jest, jak powiadają specjaliści, rozwijanie swoich zainteresowań, a także aktywność fizyczna, medytacja i ćwiczenia oddechowe.

Okazuje się tymczasem, że do łagodzenia pandemicznego stresu wykorzystać możemy również media społecznościowe. Rezultaty nowego badania opublikowanego przez American Psychological Association na łamach pisma "Psychology of Popular Media" wskazują na wyraźną korelację między przeglądaniem zamieszczanych w social mediach memów a redukcją stresu i poprawą nastroju. Uczeni przeprowadzili ankietę z udziałem 748 osób, aby ustalić, czy oglądanie zdjęć i obrazków z humorystycznym komentarzem w istocie polepsza samopoczucie.

Wyniki analizy ujawniły, że memy, a zwłaszcza te dotyczące pandemii COVID-19, pomagają oswoić lęk związany z obecnym kryzysem, pozytywnie wpływając na psychikę badanych. Naukowcy odkryli zarazem, że ludzie, którzy oglądali memy poświęcone koronawirusowi, czuli, że są w stanie lepiej radzić sobie z przeciwnościami niż osoby przeglądające zabawne grafiki niezwiązane z pandemią.

"Nasze odkrycie jest interesujące, gdyż pozostaje w opozycji do dotychczasowych zaleceń WHO, która radziła unikać kontaktu z treściami dotyczącymi pandemii ze względu na troskę o zdrowie psychiczne. Nasze badanie pokazało tymczasem, że oglądanie memów na temat COVID-19 pomaga poczuć się pewniej. Zwiększenie świadomości na temat tego, w jaki sposób oglądane przez nas treści wpływają na nasze emocje, sprawi, że będziemy mogli efektywniej wykorzystać potencjał mediów społecznościowych" – tłumaczy prof. Jessica Gall Myrick z Pennsylvania State University, główna autorka badania.

Uczona zaznacza, że odkrycia jej zespołu mogą posłużyć jako inspiracja dla ekspertów i agencji rządowych. "Memy mogą być wykorzystywane jako łatwo dostępny sposób komunikowania się z opinią publiczną na temat trudnych, stresujących wydarzeń. Wywoływane przez nie pozytywne emocje zwiększają komfort psychiczny ludzi. I okiełznanie stresu staje się prostsze" – konkluduje. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama