Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nieznane właściwości orzechów nerkowca

Nieznane właściwości orzechów nerkowca
Czy wiedzieliście, że z tych orzechów można zrobić ser?... (Fot. Getty Images)
Orzechy nerkowca dzięki swoim walorom smakowym, ale i szerokiemu zastosowaniu w kuchni, stanowią nieoceniony dodatek w kuchni roślinnej. Można potraktować je nie tylko jako zdrową przekąskę. Stanowią doskonały składnik mleka roślinnego, śmietanki, można przygotować z nich również ser.
Reklama
Reklama

Orzechy nerkowca mają maślany, słodko - słony smak. Chociaż należą do orzechów o najniższej zawartości błonnika i najwyższej zawartości węglowodanów, są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Należą do nich witaminy E, K i B-6 wraz z minerałami, takimi jak miedź, fosfor, cynk, magnez, żelazo i selen.

Kwasy tłuszczowe znajdujące się w nerkowcach mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. Zmniejsza to ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udarów i zawałów serca. Badanie opublikowane w British Journal of Nutrition wykazało, że ryzyko choroby wieńcowej może być o 37 proc. niższe u osób spożywających orzechy więcej niż cztery razy w tygodniu w porównaniu z osobami, które nigdy lub rzadko spożywają orzechy. Badania konsekwentnie pokazują, że spożycie orzechów ma działanie obniżające cholesterol, pojawiają się również dowody na korzystny wpływ na stres oksydacyjny, stany zapalne i reaktywność naczyń.

W porównaniu z odchudzającymi się, będącymi na diecie wykluczającej spożywanie orzechów, osoby spożywające orzechy w sposób umiarkowany i regularny, szybciej tracą na wadze. Na podstawie dowodów z epidemiologicznych i kontrolowanych badań klinicznych można stwierdzić, że spożycie orzechów nie wiąże się z większą masą ciała. Badanie przeprowadzone przez Journal of Nutrition stwierdza, że dowody epidemiologiczne konsekwentnie wskazują, że osoby, które do swojej diety włączają orzechy mają wręcz niższe BMI niż osoby niebędące ich konsumentami. "Co więcej, orzechy nerkowca są wypełnione kwasami tłuszczowymi omega 3, które przyczyniają się do pobudzenia procesu spalania nadmiaru tłuszczu" – wskazuje dietetyk Shilpa Arora.

Orzechy nerkowca są dobrym źródłem magnezu, który odgrywa ważną rolę w ponad 300 reakcjach enzymatycznych w organizmie. Orzechy nerkowca są również jednym z niewielu źródeł żywności o wysokiej zawartości miedzi. "To wspaniały produkt, który ma szerokie zastosowanie w kuchni" - przekonuje Sarah Britton. W swojej książce "My New Roots" Sarah prezentuje jeden z bardziej niecodziennych sposobów na ich wykorzystanie - przepis na ser z surowych nerkowców.

"Uwielbiam orzechy, często wykorzystuję je w kuchni. Poza tym jestem wielką miłośniczką masła orzechowego. Orzechy mają szerokie zastosowanie w kuchni, to świetna przekąska, ale można z nich przygotować również różnorodne mleka, masło orzechowe, ciastka, ciasta, a nawet ser" - przyznaje Sarah Britton, autorka bloga My New Roots i książki o tym samym tytule.

adania konsekwentnie pokazują, że spożycie orzechów ma działanie obniżające cholesterol! (Fot. Getty Images)

W swojej książce Sarah pokazuje jak różnorodna, bogata i zaskakująca może być dieta roślinna. Jednym z przykładów jej kreatywności jest ser z surowych nerkowców. Sarah zapewnia, że jego wyrabianie jest łatwe, choć czasochłonne. Ale efekt może być zaskakujący i dający możliwość wielu ciekawych smakowych eksperymentów.

"Ten ser nie tężeje na tyle, by dało się go kroić w plasterki - pod względem konsystencji przypomina raczej świeży ser kozi. Rozsmaruj go na tostach, wytrawnych naleśnikach czy krakersach" - ostrzega i radzi Britton.

Do przygotowania sera będą niezbędne: dwa kubki surowych nerkowców, trzy czwarte kubka wody, pół łyżeczki czosnku granulowanego, łyżeczka drobnoziarnistej soli, łyżka płatków drożdżowych, skórkę startą z połowy cytryny, półtorej łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z cytryny, dwie kapsułki probiotyku, trzy łyżki świeżego posiekanego koperku, łyżka posiekanego szczypiorku. Zanim przystąpimy do przygotowania sera, nerkowce należy moczyć przez 4-12 godzin. Następnie odsączyć i opłukać.

"Wrzuć nerkowce do malaksera, zalej wodą i miel na wysokich obrotach do uzyskania gładkiej masy. Dodaj czosnek, sól, płatki drożdżowe, oraz skórkę i sok z cytryny. Miel jeszcze przez chwilę, aż dojdzie do połączenia składników. Włóż masę do naczynia. Wsyp do niej zawartość kapsułek probiotycznych i zamieszaj niemetalową łyżką. Dodaj koperek oraz szczypiorek i znów wymieszaj" - instruuje Britton.

Tak przygotowaną masę, należy przykryć ciepłą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Jak wyjaśnia autorka, ser będzie gotowy po 12-24 godzinach, jego okres dojrzewania zależy od temperatury otoczenia.

"Pojemnik o wybranym kształcie wyściel gazą lub folią śniadaniową. Łyżką nałóż do niego ser i mocno dociśnij szpatułką. Możesz także uformować wałek, a następnie obtoczyć go w ziołach i przyprawach, na przykład zmielonym czarnym pieprzu, aby nadać mu wyjątkowy smak. Trzymaj pod przykryciem w lodówce przez co najmniej 6 godzin. Ser trzymaj w lodówce i zjedz przed upływem tygodnia" - wyjaśnia w swojej książce Britton.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama