Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy pracują nad lekiem na alergię z... mleka i kurzu

Naukowcy pracują nad lekiem na alergię z... mleka i kurzu
Działanie chroniące przed alergiami mogą mieć substancje zawarte w kurzu i nieprzetworzonym mleku. (Fot. Getty Images)
Cudowna terapia na alergię? Składniki tej, nad którą pracuje międzynarodowy zespół naukowy, przypominają trochę recepturę specyfików stosowanych przez czarownice. Podstawą chroniącego przed alergiami preparatu mają być bowiem mikroorganizmy zawarte w surowym mleku i kurzu z wiejskiego podwórka. Specyfik ma powstać do 2027 roku.
Reklama
Reklama

Inspiracją do stworzenia tego leku są badania, które wykazały, że ludzie, którzy wychowywali się na wsi, są mniej podatni na katar sienny i alergie pokarmowe. Naukowcy uznali więc, że skoro dzieciństwo spędzone na wsi chroni przed uczuleniami, to na wsi należy też szukać składników leku, który będzie powstrzymał rozwój alergii u dzieci. Eksperci uznali, że działanie chroniące przed alergiami mogą mieć substancje zawarte w kurzu i nieprzetworzonym mleku. Jedna z teorii mówi, że różnorodność żyjących w nich mikroorganizmów pomaga wzmocnić mechanizmy obronne organizmu.

Międzynarodowe konsorcjum naukowców pracuje obecnie nad wykorzystaniem antygenów zawartych w "wiejskim kurzu" i surowym mleku w zapobieganiu coraz częstszym alergiom pokarmowym u dzieci. W ciągu najbliższych pięciu lat miałby powstać chroniący przed alergiami preparat.

"Naszym celem jest opracowanie terapii, która będzie zapobiegać astmie i alergiom. Mamy wiele obiecujących wyników, ale jeszcze dużo pracy przed nami - przekazała "Guardianowi" jedna z członkiń grupy badawczej, Erika von Mutius, pediatra z ośrodka badawczego Helmholtz w Monachium i szpitala dziecięcego dr von Haunera na Uniwersytecie w Monachium.

Te "obiecujące wyniki badań" opublikowano niedawno w "Journal of Allergy and Clinical Immunology". Przeprowadzone na ponad 1 300 dzieciach w Niemczech eksperymenty wykazały, że ochronne działanie życia na wsi przed reakcjami alergicznymi utrzymuje się aż do wczesnej dorosłości, nawet jeśli dzieci po szóstym roku życia przeprowadziły się gdzie indziej. Raport, którego współautorką jest dr von Mutius, stwierdza: "Nasze odkrycia są zgodne z hipotezą, że okno czasowe, w którym istnieje możliwość zapobieżenia alergiom poprzez ekspozycję na środowisko bogate w różnorodne drobnoustroje, znajduje się w okresie dzieciństwa".

Obiecujące wyniki dało też badanie prowadzone na myszach. Wykazało ono, że gryzonie, które miały kontakt z wyciągiem z kurzu z terenów rolniczych z Niemiec i Szwajcarii, były w pełni chronione przed alergią na roztocza kurzu domowego. Przeprowadzono również kilka badań, które pozwoliły zauważyć związek pomiędzy spożyciem nieprzetworzonego lub surowego mleka z ochroną przed alergiami. Ponieważ jednak surowe mleko może zawierać niebezpieczne bakterie, projekt badawczy koncentruje się na mleku minimalnie przetworzonym.

Prowadzone przez międzynarodowe konsorcjum prace nad metodami leczenia astmy i alergii finansuje Dutch Lung Foundation, organizacja non-profit, która sponsoruje wiele badań nad chorobami płuc w Europie. Fundacja ta stawia sobie za cel stworzenie do 2027 r. preparatu na bazie minimalnie przetworzonego mleka, który chroniłby dzieci przed alergiami i astmą, a także procedury profilaktycznej, które mogłaby się opierać na "wiejskim kurzu".

Najnowsze światowe osiągnięcia w walce z potencjalnie śmiertelnymi reakcjami alergicznymi były przedmiotem sympozjum ekspertów ds. alergii, które odbyło się w dniach 6-7 września w Dumfries House w Szkocji. Organizatorem wydarzenia jest Natasha Allergy Research Foundation, organizacja założona przez rodziców Natashy Ednan-Laperouse, która w lipcu 2016 roku zmarła nagle w wyniku reakcji alergicznej po zjedzeniu bagietki z sezamem.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.05.2024
GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama