Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy odkryli kilka nieznanych korzyści zdrowotnych z picia kawy...

Naukowcy odkryli kilka nieznanych korzyści zdrowotnych z picia kawy...
Kawa nie traci na swojej popularności, a kolejne badania dowodzą jej pozytywnego działania na nasze zdrowie. (Fot. Getty Images)
Picie kawy ma dobry wpływ na proces trawienia, chroni też przed kamieniami żółciowymi i niektórymi chorobami wątroby. Do takich wniosków doszli badacze z Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC). O ustaleniach naukowców poinformowało pismo 'Nutrients'.
Reklama
Reklama

Opublikowane przez "Nutrients" wnioski nie są efektem nowych badań, ale wynikiem dokładnej analizy 194 wcześniejszych publikacji naukowych. Przeglądu dokonała dr Astrid Nehlig, emerytowana dyrektor ds. badań we francuskim Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM). Ustaliła ona, że umiarkowane spożycie kawy (według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - jest to od 3 do 5 filiżanek dziennie) stymuluje procesy trawienne i pobudza ruchy jelit, chroniąc przed zaparciami.

Picie takich ilości kawy może też też zmieniać skład mikroflory jelitowej, stymulując wzrost liczby "dobrych bakterii". Ponadto kawa może chronić przed niektórymi chorobami wątroby i zmniejszać ryzyko kamicy żółciowej. Dr Astrid Nehlig znalazła też dowody wskazujące na to, że spożywanie kawy zmniejsza ryzyko zapalenia trzustki, choć - jak zaznaczyła - w tej kwestii potrzebne są dalsze badania.

Na czym polega korzystny wpływ kawy na układ trawienny? Mała czarna stymuluje produkcję gastryny - hormonu trawiennego, pod wpływem którego nasilają się procesy wzrostowe błony śluzowej żołądka, dwunastnicy i jelita grubego, zwiększa się wydzielanie kwasu solnego i pepsyny przez żołądek, a wody i elektrolitów w soku trzustkowym i żółci, dochodzi do skurczu dolnego zwieracza przełyku, wzmaga się perystaltyka przewodu pokarmowego i nasila przepływ krwi przez błonę śluzową żołądka.

Kawa pobudza również wydzielanie cholecystokininy (CCK), hormonu zwiększającego produkcję żółci. Do tego ma wpływ na zmiany w składzie mikroflory jelitowej, głównie na poziom populacji Bifidobacteria.

To jednak nie wszystkie zalety. Picie kawy ma też dobry wpływ na pracę mięśni okrężnicy - proces, w którym pokarm przemieszcza się przez przewód pokarmowy. Analizowane dane sugerują, że kawa może stymulować ruchliwość okrężnicy w takim samym stopniu jak płatki zbożowe, o 23 proc. bardziej niż kawa bezkofeinowa lub o 60 proc. bardziej niż szklanka wody. To oznacza, że mała czarna może zmniejszać ryzyko przewlekłych zaparć.

Badania sugerują również, że kawa chroni przed chorobami wątroby, w tym rakiem wątrobowokomórkowym – jednym z najczęstszych rodzajów raka wątroby.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2022
GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama