Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Morderczy trening dla mózgu? Seriale kryminalne!

Morderczy trening dla mózgu? Seriale kryminalne!
Co jest takiego kuszącego w zbrodni...? Sami próbujemy ją rozpracować. (Fot. Getty Images)
Seriale kryminalne, śledzenie poczynań profilerów to niekwestionowana i wciągająca rozrywka. Okazuje się jednak, że oglądanie seriali kryminalnych to również doskonały trening dla mózgu.
Reklama
Reklama

Zasiadając wygodnie przed telewizorem, chętnie zaglądamy w mroczne zakamarki ludzkich umysłów, i równie chętnie przyglądamy się jak profilerzy z porozrzucanych puzzli dowodów i poszlak starają się znaleźć odpowiedź na pytania "kto?" i "dlaczego?". Zastanawiamy się, co jest takiego kuszącego w zbrodni, że czasem aż trudno jest nam się oderwać od kolejnych odcinków serialu i spędzamy wolny wieczór na rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.

"Zbrodnia przyciąga widzów, ponieważ wywołuje najbardziej podstawowe i najsilniejsze emocje m.in. strach. Jako źródło rozrywki w kulturze popularnej pozwala nam doświadczać strachu i przerażenia w kontrolowanym środowisku, w którym zagrożenie jest ekscytujące, ale nie jest realne. Historie prawdziwych zabójców są często dla dorosłych tym, czym filmy z potworami dla dzieci" - wyjaśnia na łamach "Time" Scott Bonn, profesor kryminologii na Uniwersytecie Drew i autor książki "Why We Love Serial Killers".

Zdaniem psycholog Meredith Fuller, zamiłowanie do zagadek kryminalnych może wynikać z faktu, że nasz mózg uwielbia łamigłówki. Ale nie tylko. "Czerpiesz też przyjemność z czegoś, co możesz odkryć, równocześnie jest to bardzo bezpieczne. Kiedy oglądasz seriale kryminalne, programy poświęcone seryjnym mordercom, masz okazję spojrzeć na drugą, ciemną stronę życia, ale jesteś bezpieczny w swoim salonie. Poza tym, interesuje nas również odkrywanie ludzkiej natury, próba zrozumienia jej złożoności z uwzględnieniem jej ciemnych stron" - wyjaśnia psycholog.

Jak zauważa na łamach "The Telegraph" neurolog Amanda Ellison, seriale kryminalne to doskonały trening dla naszego mózgu. "Najlepsze telewizyjne seriale kryminalne budują napięcie, rozłożone na kilka odcinków. Zmuszają widzów, aby zwracali uwagę na skomplikowane historie, zwracali uwagę na szczegóły i pamiętali o nich. Innymi słowy, zapewniają doskonałą stymulację mózgu, co z kolei pomaga zachować zdrowie, ponieważ mózg ludzki musi być aktywny" - tłumaczy neurolog.

Ekspert tłumaczy, że tego typu seriale poruszają różne obszary w naszym mózgu, zarówno te, które odpowiadają za zapamiętywanie bohaterów, wątków, jak również te, które odpowiadają za analizę, wyciąganie wniosków, rozwiązywanie problemów. "W porównaniu z innymi serialami, te kryminalne zdobywają dodatkowe punkty za ćwiczenie mózgu, wynika to z ich złożoności" - dodaje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama