Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkańcy najstarszych miast w Europie mieli dietę głównie wegetariańską

Mieszkańcy najstarszych miast w Europie mieli dietę głównie wegetariańską
Już w prehistorycznych osadach produkcja mięsa była dla ówczesnych ludzi zbyt praco- i zasobochłonna. (Fot. Getty Images)
Około 6 000 lat temu przedstawiciele kultury Cucuteni-Trypole utworzyli na terenie dzisiejszej Mołdawii i Ukrainy duże osady, które uważane są za najwcześniejsze europejskie miasta. Mieszkańcy tych prehistorycznych osad uprawiali rolę i hodowali zwierzęta gospodarskie, jednak najnowsze badania wskazują, że gospodarowali nimi w dość zaskakujący sposób, a ich dieta była głównie wegetariańska.
Reklama
Reklama

Do tej pory zakładano, że żywność tym bardzo licznym jak na owe czasy społecznościom zapewniała prowadzona na własne potrzeby gospodarka rolna polegającą na uprawie roślin i hodowli zwierząt. Jednak według najnowszych badań paleoekologa z Kilonii, doktora Franka Schlütza, zaopatrzenie mieszkańców tych osad opierało się na niezwykle wyrafinowanym zarządzaniu żywnością i pastwiskami.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób tak duże grupy ludzi były w stanie w warunkach neolitycznych zapewnić sobie wyżywienie, zespół naukowców pod kierunkiem dra Schlütza przez dziesięć lat badał skład izotopów węgla i azotu w setkach próbek. Na tej podstawie można bowiem określić metody hodowli zwierząt, a także to, czy rośliny uprawiano z użyciem nawozów, oraz rolę, jaką rośliny i zwierzęta odgrywały w żywieniu człowieka. Wnioski są zaskakujące.

"Okazało się, że duża część bydła i owiec trzymana była na ogrodzonych pastwiskach, a ich odchody wykorzystywano do intensywnego nawożenia upraw grochu" – oznajmił dr Frank Schlütz.

Dieta rolników z kultury Cucuteni-Trypole bazowała na zbożach i grochu. Oba te produkty dostarczają niezbędnych człowiekowi składników odżywczych, w tym aminokwasów egzogennych we właściwych proporcjach. W dodatku słoma grochowa, odpad po uprawie tej rośliny, prawdopodobnie służyła jako pasza dla zwierząt wypasanych na pastwiskach.

"Dzięki ścisłemu powiązaniu produkcji roślinnej z hodowlą zwierząt mieszkańcy megaosad mogli odżywiać się odpowiednio i zdrowo" - stwierdził dr Schlütz w podsumowaniu badania opublikowanego w magazynie "PNAS".

Dodał też, że przemyślana gospodarka rolna w dużej mierze wyeliminowała praco- i zasobochłonną produkcję mięsa.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama