Menu

Mieszkańcy Rzymu w szoku. Wszystko przez automat z pizzą!

Mieszkańcy Rzymu w szoku. Wszystko przez automat z pizzą!
Pizza z automatu... zamiast z pieca??? To rzeczywiście nie do pomyślenia... (Fot. Getty Images)
W Rzymie stanął automat, który serwuje świeżo upieczoną pizzę w zaledwie trzy minuty. Klienci korzystający z maszyny 'Mr. Go Pizza' mogą wybierać spośród czterech różnych rodzajów pizzy w cenie od 4,50 do 6 euro. Chętnych nie brakuje, ale dla miłośników włoskiej kuchni ten automat to zniewaga, hańba, świętokradztwo i zapowiedź końca świata!
Reklama

Najpierw maszyna wyrabia ciasto i formuje placek, następnie układa na nim dodatki zgodnie z zamówieniem, piecze, a po trzech minutach wkłada gotową pizzę do pudełka i wysuwa klientowi. Ten może cały proces przygotowywania dania obserwować przez niewielkie okienko. Pomysł może i wydaje się dobry, w większości krajów wręcz rewelacyjny. Ale nie we Włoszech Dla mieszkańców tego kraju fraza "pizza z automatu" brzmi jak horror albo ciężka obelga. Nic więc dziwnego, że Włosi dość sceptycznie podeszli do tego pomysłu.

Ci, którzy nie potępiają maszyny, twierdzą, że taka pizza może być akceptowalna, ale pod warunkiem, że bardzo się spieszysz, a przy tym padasz z głodu. Jednak większość pytanych o opinię twierdzi, że ten wynalazek to horror kulinarny. I że tego, co serwuje automat, nie można nazywać pizzą. Na to miano ich zdaniem zasługuje wyłącznie danie przygotowane przez zręcznego kucharza, który najpierw ugniata lekkie ciasto, aby następnie kilkoma wprawnymi ruchami uformować z niego cienki placek, polewa sosem, opsypuje dodatkami i przyprawami, a następnie wkłada do pieca opalanym drewnem. Tam dzieje się magia – pomidorowy sos łączy się z serem, który zaczyna się roztapiać, a efektem jest parujący okrągły raj dla podniebienia.

Automat "Mr. Go Pizza" na razie wzbudza zainteresowanie, bo jest nowością, poza tym trwa pandemia, co nie pozwala na tradycyjne biesiadowanie w knajpach. Ale negatywne opinie każą sądzić, że będzie to najbardziej oblegany kulinarny punkt w Rzymie. Można się zastanawiać wręcz, czy przetrwa. Włosi słyną bowiem nie tylko z miłości do swojej kulinarnej tradycji, ale też z gorącego temperamentu, nietrudno więc sobie wyobrazić, że znajdzie się ktoś, kto w obronie narodowej tradycji, zrówna ów automat z ziemią...

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2021
GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama