Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media społecznościowe - przynoszą więcej szkody dziewczynkom

Media społecznościowe - przynoszą więcej szkody dziewczynkom
Media społecznościowe mogą być szkodliwe dla psychiki młodych ludzi - ujawniono. (Fot. Getty Images)
Depresja, narastający stres - mediom społecznościowym przypisuje się wiele negatywnych cech. Jak wskazują najnowsze badania, negatywne skutki korzystania z mediów społecznościowych częściej mogą dotykać dziewcząt niż chłopców.
Reklama
Reklama

Specjaliści obwiniają media społecznościowe o długą listę problemów ze zdrowiem psychicznym. Bardzo mocno akcentuje się ich wpływ na młodzież. Choć badania w tej kwestii nie są jednoznaczne. Gdy jedni eksperci ostrzegają, inni wskazują, że korzystanie z mediów społecznościowych nie ma aż tak dużego, negatywnego wpływu.

Nowe badanie opublikowane w "Lancet Child & Adolescent Health" sugeruje, że problem jest jeszcze bardziej złożony. Wskazuje ono, że media społecznościowe mają wpływ na zdrowie psychiczne, ale tylko w pewnych, określonych okolicznościach i w przypadku niektórych osób. I tak, w kontekście dziewcząt, częste korzystanie z mediów społecznościowych negatywnie wpływało na kondycję psychiczną, gdyż doprowadzało do zaburzeń snu, sprzyjało mniejszej aktywności fizycznej lub wiązało się z cybernękaniem. Równocześnie te czynniki nie miały takiego samego wpływu na chłopców.

Współautorka badania, Dasha Nicholls, przyznaje, że nie chodzi tu wyłącznie o korzystanie z mediów społecznościowych. "Chodzi o uzyskanie równowagi między korzystaniem z mediów społecznościowych a innymi działaniami dostosowanymi do wieku, a także upewnienie się, że w internecie nie występują żadne konkretne negatywne zjawiska" - wyjaśnia.

Wiele młodych dziewczyn odczuwa silną presję, aby zdobywać jak najwięcej lajków. (Fot. Getty Images)

Z analizowanych przez naukowców danych wynika, że w 2013 roku tylko około 43 proc. nastolatków przyznawało, że regularnie, kilka razy dziennie, sprawdza media społecznościowe. W kolejnym roku wskaźnik wynosił 59 proc., a jeszcze następnym 68,5 proc. Z czasem, częste korzystanie z mediów społecznościowych wiązało się z obniżeniem samopoczucia i pogarszającą się kondycją psychiczną. Media społecznościowe wydawały się mieć większy wpływ na dziewczęta, ale związek był obecny również u chłopców.

Jednocześnie badacze zauważyli, że wystąpienie trzech czynników: cyberprzemocy, braku snu i ćwiczeń, zwiększa prawdopodobieństwo negatywnego wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych użytkowników.

Istnieje kilka powodów, dla których to dziewczęta są na to bardziej podatne. Po pierwsze, jak wskazują eksperci, depresja i lęk dotykają je częściej. Po drugie częściej padają one ofiarami cybernękania - negatywnych komentarzy, porównań, szyderstw.

"Kluczowe przesłanie, jakie płynie z tego badania, które młodzi ludzie powinni zapamiętać, jest następujące: zadbaj o swój sen, nie trać kontaktu ze znajomymi w prawdziwym życiu, pamiętaj, że aktywność fizyczna jest dobra zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Jeśli dbasz o siebie, nie musisz się martwić wpływem mediów społecznościowych" - zapewnia Nicholls.

Dodaje również, że należy położyć większy nacisk na kontrolę treści i zjawisk w mediach społecznościowych, a nie wyłącznie wskazywanie na ich negatywny wpływ.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2024
GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama