Menu

Masz kłopoty z nadwagą? Lepiej nie oglądaj programów kulinarnych

Masz kłopoty z nadwagą? Lepiej nie oglądaj programów kulinarnych
Jeśli lubimy oglądać programy kulinarne, zwiększa się nam apetyt... (Fot. Getty Images)
Oglądanie programów kulinarnych to świetna rozrywka, która dodatkowo pozwala nieco podszlifować warsztat kulinarny i zaczerpnąć wiele inspiracji. Jednak ma ono jedną wadę. Jak udowadniają najnowsze badania, obserwowanie gotujących bohaterów kulinarnych programów może prowadzić do przejadania się i zwiększać ryzyko otyłości.
Reklama

Badacze z University of Surrey zbadali, jak oglądanie programów kulinarnych może wpływać na apetyt widzów. Uczestnicy badania zostali podzieleni na grupy i poproszeni o postępowanie według instrukcji. Jedna z badanych grup miała za zadanie oglądanie filmu, na którym przygotowywano serowy wrap. Druga grupa miała przygotować danie według prezentowanej instrukcji, trzecia grupa na 10 minut przed posiłkiem miała za zadanie pokolorować obrazek.

Eksperyment wykazał, że osoby obserwujące proces przygotowywania jedzenia jadły o 14 proc. więcej w porównaniu z innymi ochotnikami. Badani przyznali, że obserwowanie kulinarnych popisów na ekranie zwiększyło ich apetyt i ochotę na jedzenie. Dotyczyło to również osób, które obserwowały proces gotowania w tym samym czasie przygotowując własny posiłek, w ich przypadku ten odsetek wynosił 11 proc.

Najmniejszym łaknieniem wykazała się grupa ochotników, która przed posiłkiem kolorowała obrazek. Tym samym naukowcy wskazują, że doskonałym sposobem na pohamowanie apetytu jest zwyczajne odwrócenie uwagi i myśli o jedzeniu.

Jak tłumaczą naukowcy, już samo oglądanie jedzenia pobudza nasz apetyt, potęguje myślenie o jedzeniu, ale również wpływa na porcje jedzenia, które spożywamy.

Co ciekawe to, co oglądamy może również wpłynąć na nasze wybory żywieniowe. Badanie wskazało bowiem, że oglądanie niezdrowej żywności powoduje zwiększone jej spożycie. Swoje kulinarne zainteresowanie i pasję do różnorodnych programów i filmików kulinarnych powinno się zatem koncentrować na zdrowej żywności, co może zwyczajnie przyczynić się do zwiększenia jej ilości w naszej diecie - wskazują badacze na łamach czasopisma "Appetite", w którym opublikowano odkrycia. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.04.2021
GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama