Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Magazyn "Forbes" post przerywany nazwał jedną z "najgorętszych" diet roku

Magazyn "Forbes" post przerywany nazwał jedną z "najgorętszych" diet roku
16 godzin przerwy w jedzeniu? To zaczynamy odliczać... (Fot. Getty Images)
Intermittent fasting (IF), post przerywany, bez skomplikowanego schematu z liczeniem wielu kalorii, rzeczywiście cieszy się popularnością. Wciąż jednak niepokojące jest to, że ten plan odżywiania nie wszystkim wychodzi na dobre. A utrata wagi bywa okupiona komplikacjami zdrowotnymi. Zdania ekspertów na temat tego sposobu odżywiania się wcale nie są takie same.
Reklama
Reklama

"Post jest niezwykle korzystny, był stosowany w wielu kulturach również z powodów duchowych. Okresowy post jest doskonały przy każdym stylu życia. Jest łatwy i prosty do naśladowania. Zacznij od 12-godzinnego postu (przez noc) i zwiększaj go z czasem do 14, 16, a nawet 20 godzin. Jeśli jesteś głodny, koniecznie jedz. Ktokolwiek powiedział ci, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, mógł kłamać" - opisywał magazyn "Forbes" wskazując na przerywany post jako jedną z najgorętszych diet 2020 roku obok diety bogatej w probiotyki, fleksitarianizmu, diety wegańskiej czy keto.

"Okresowy post wywołał sporo szumu, chociaż istnieje od wielu lat" - zauważa dietetyczka Lisa Moskovitz.

Fani tej metody odżywiania się przyznają, że wprowadzenie ciała w stan tymczasowego postu przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu. Moskovitz zauważa, że istnieją badania, potwierdzające to, ale prowadzone głównie na zwierzętach. "Jest to w dużej mierze spowodowane wpływem postu na odpowiedź insuliny w organizmie" - wyjaśnia. W okresach, w których nie jesz, naturalny poziom insuliny w organizmie (hormonu regulującego poziom cukru we krwi) spada, co zmusza organizm do uwalniania cukru zmagazynowanego w komórkach w celu wykorzystania go na energię.

Ethan J. Weiss, kardiolog i profesor nadzwyczajny w Cardiovascular Research Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, wypróbował ten model żywienia po przeczytaniu kilku badań na ten temat. "Straciłem trochę na wadze i pomyślałem, że może to być świetne narzędzie, które będzie proste i łatwe do wykonania w celu utraty wagi" - przyznał. Sam jednak postanowił zbadać zasadność tej diety, a jego wyniki badań nie były już tak obiecujące.

A może po prostu lepiej zwracać większą uwagę na to, co się je, a nie na to jak często?... (Fot. PAP)

Badania pod jego kierownictwem wykazały, że przerywany post może nie być tak dobry dla metabolizmu i utraty masy ciała jak wcześniej sądzono. Co więcej - może nawet spowodować utratę masy mięśniowej. Okazało się, że przerywany post nie przynosił znacznych korzyści w przypadku utraty masy ciała, nie było żadnych znaczących różnic w innych wskaźnikach zdrowia między badanymi grupami, w tym w ciśnieniu krwi, poziomie trójglicerydów, całkowitym poziomie cholesterolu, poziomie glukozy na czczo lub poziomie insuliny.

Co więcej, większość utraty wagi w grupie badanych stosujących post to "beztłuszczowa masa" (mięśnie, a nie tłuszcz), co nie miało miejsca w przypadku grupy o regularnej diecie. "Może to być spowodowane tym, że uczestnicy poszczący jedli mniej białka" - sugeruje Moskovitz, lub dlatego, że ćwiczyli mniej niż grupa kontrolna. Biorąc jednak pod uwagę, że utrata masy mięśniowej wiąże się ze zmniejszoną gęstością kości, zmienionym metabolizmem i zwiększonym ryzykiem upadków i złamań (zwłaszcza z wiekiem), jest to niepokojące odkrycie.

Chociaż nie jest jasne, czy wszyscy doświadczą utraty masy mięśniowej na diecie obejmującej przerywany post, wyniki badania są niczym wiadro zimnej wody. "Może się zdarzyć, że korzyści z jedzenia ograniczonego czasowo są mniejsze, niż myśleliśmy, lub że po prostu uzyskuje się lepsze rezultaty, jedząc wcześniej w ciągu dnia" - twierdzi Courtney Peterson, badaczka z University of Alabama w Birmingham na łamach "The New York Times". 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.05.2024
GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama