Menu

Lunch - pora na zdrowie!

Lunch - pora na zdrowie!
Warto poświęcić chwilę, aby przygotować sobie w domu zdrowych lunch. (Fot. Getty Images)
Zamiast zjadanego przed monitorem komputera byle jakiego lunchu, warto postawić na zdrowy, zbilansowany posiłek. Przerwa na lunch to pora na zdrowie, a także odrobinę ruchu.
Reklama

Zamiast przypadkowych, zjadanych w pośpiechu potraw, przygotuj lunch w domu. To jeden z podstawowych nawyków, który warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny. Im więcej posiłków przygotujemy samodzielnie, tym większą mamy pewność, co do ich jakości.

Poza tym jest to o wiele tańsze niż jedzenie na mieście, które - zdaniem Gillian Killiner - powinno być ostatecznością. Jak zauważa na łamach "The Guardian" Killiner, dietetyk i rzeczniczka British Dietetic Association, takie dania nie zawsze przygotowywane są z najwyższej jakości składników, co wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie.

"Takie dania mogą być obciążone różnymi ulepszaczami, które nie tylko nie zapewnią nam uczucia sytości na długo, ale również spowodują szybszy spadek energii, ochotę na jakąś przekąskę" - wyjaśnia dietetyk.

Lunch przy biurku to fatalny pomysł... (Fot. Getty Images)

Kolejnym, cennym dla zdrowia przyzwyczajeniem jest jedzenie poza stanowiskiem pracy. Dietetyk zachęca, aby delektować się nim w spokojnym miejscu, jeśli to możliwe, na świeżym powietrzu. Posiłek spożywany przy biurku oznacza, że zamiast koncentrować się na jedzeniu, skupiamy swoją uwagę na pracy. "Sygnały przesyłane do mózgu nie będą prawidłowe i optymalne, co oznacza, że pozostaniemy głodni i będziemy sięgać po kolejne porcje jedzenia, zapominając o tym, co już spożyliśmy" - tłumaczy Killiner.

Krótki spacer albo wejście po schodach - to również doskonały sposób na wykorzystanie przerwy w pracy. Każda aktywność wykonywana przy okazji to również forma "treningu". Nawet najmniejsza dawka ruchu zbawiennie wpłynie na nasz kręgosłup, kondycję i koncentrację.

Dietetyk zachęca również do częstego picia wody. Najlepiej sięgać po nią między posiłkami. Właściwe nawodnienie nie tylko zmniejszy apetyt, czasem może okazać się również remedium na senność i zmęczenie. Zanim sięgniemy po kolejną kawę, warto wypić szklankę wody.

Jeśli dopada nas uczucie senności po posiłku lub mamy ochotę na coś słodkiego - to sygnał, że nasze danie było źle zbilansowane. "Kryzys może się pogłębić w przypadku posiłków o dużej zawartości węglowodanów, np.: pieczywa, makaronu lub ziemniaków. Zamiast tego warto wybierać pożywne produkty - tłuste ryby, brązowy ryż, płatki owsiane, komosę ryżową, różnorodne warzywa, nasiona i orzechy" - wymienia dietetyk. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.06.2020
GBP 4.933 złEUR 4.390 złUSD 3.930 złCHF 4.102 zł

Sport


Sport

Reklama