Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lekarka Angeliny Jolie zdradza, co zmniejsza ryzyko rozwinięcia się raka piersi

Lekarka Angeliny Jolie zdradza, co zmniejsza ryzyko rozwinięcia się raka piersi
Eksperci są zdania, że możemy znacząco ograniczyć ryzyko zachorowania ucząc się kilku kluczowych nawyków.(Fot. PAP/EPA)
Na nowotwór piersi każdego roku umiera ponad 500 tys. kobiet. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rozpoznaje się go rokrocznie u 12 proc. żeńskiej populacji. Szczególnie pesymistycznie nastrajają dane dotyczące Polski. Zbyt niska świadomość Polek sprawia, że w odróżnieniu od reszty Europy, nad Wisłą wciąż rośnie umieralność na ten rodzaj nowotworu.
Reklama
Reklama

Wielu z nas wydaje się, że za występowanie nowotworów odpowiada głównie genetyka. Oznaczałoby to, iż na zapobiegnięcie rozwojowi choroby mamy znikomy wpływ. Jak wskazuje tymczasem dr Kristi Funk, chirurg onkologiczna, która w 2013 roku przeprowadziła zabieg prewencyjnej podwójnej mastektomii u Angeliny Jolie, w rzeczywistości mamy nad tym dużo większą kontrolę.

"W przypadku zaledwie 5-10 proc. wszystkich nowotworów piersi winę ponoszą odziedziczone mutacje genów, takie jak BRCA. Jedynie 13 proc. kobiet z rakiem piersi ma krewną pierwszego stopnia z historią tej choroby. Chociaż predyspozycje genetyczne mają znaczenie, warto zdać sobie sprawę, że większości przypadków raka piersi można uniknąć dzięki wyborom, których dokonujemy każdego dnia" - podkreśla ekspertka w rozmowie z magazynem "Real Simple".

Nawykiem, który powinien wejść nam w krew, jest comiesięczne samobadanie piersi. "Badanie powinnyśmy wykonać wraz z rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego. W ten sposób możemy zauważyć pojedyncze guzki, zgrubienia, obrzęki lub jakiekolwiek inne niepokojące zmiany, gdy tylko się one pojawią. Zwiększy to nasze szanse na wyleczenie" – zaznacza dr Funk. Aby przeprowadzić samobadanie, należy najpierw stanąć przed lustrem z uniesionymi do góry rękami, które później kładziemy na biodrach.

"Już na tym etapie możesz zauważyć zmiany w kolorze czy wielkości brodawek. Następnie unieś lewą rękę nad głowę, a trzema złączonymi palcami prawej dłoni sprawdź lewą pierś kolistymi ruchami od środka na zewnątrz oraz z góry na dół. Powtórz te czynności po zmianie strony" – instruuje lekarka. I dodaje, że niezbędnym uzupełnieniem samobadania jest coroczne wykonanie mammografii.

Umieralność na raka piersi w Polsce jest znacznie wyższa niż w innych krajach Europy, ponieważ Polki nie wiedzą, jak ważne jest samobadanie się. (Fot. Getty Images)

Kolejnym zdrowym nawykiem, dzięki któremu zminimalizujemy ryzyko nowotworu, jest dobrze zbilansowana, bazująca na warzywach i produktach pełnoziarnistych dieta. "Rośliny, a zwłaszcza te strączkowe, wspaniale chronią przed rozwojem raka. Dobrze jest również wzbogacić jadłospis o produkty z pełnego ziarna. Ograniczyć warto natomiast pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Podnoszą one bowiem poziom estrogenu, którego nadprodukcja jest silnie skorelowana z ponad 80 proc. przypadków raka piersi" – wyjaśnia dr Funk.

Jak podkreśla, dieta roślinna dostarcza mnóstwa przeciwutleniaczy, które hamują namnażanie się wolnych rodników, eliminują z organizmu substancje rakotwórcze, które przyjmujemy wraz z wysokoprzetworzonym pożywieniem, a także naprawiają uszkodzenia DNA. Szczególnie polecanymi przez ekspertkę produktami są brokuły, siemię lniane i soja.

Lekarka Angeliny Jolie radzi, by do minimum ograniczyć spożycie alkoholu. "Alkohol osłabia układ odpornościowy, zwiększa poziom estrogenów i zakłóca zdolność organizmu do przekształcania kwasu foliowego w chroniący DNA przed uszkodzeniami metylofolian. Oznacza to, że nadmierne spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka raka piersi" – wyrokuje dr Funk. Ważną rolę w profilaktyce nowotworu piersi odgrywa również aktywność fizyczna. "Kobiety, które regularnie się ruszają, są o 20 proc. mniej narażone na rozwój raka. Z kolei siedzący tryb życia zwiększa owo ryzyko aż o 40 proc." – przestrzega specjalistka.

I dodaje, że aby odnieść pożądane korzyści płynące z wysiłku fizycznego, wystarczy codziennie spacerować. "Już 11 minut energicznego marszu zmniejsza ryzyko raka o 18 proc. Nie musisz robić intensywnych treningów. Chodzi raczej o zmianę stylu życia na bardziej aktywny" – wskazuje dr Funk. Odpowiednia dieta i ruch pozwolą również utrzymać prawidłową wagę, która jest niezwykle istotna w kontekście zapobiegania nowotworowi piersi. "Na kobietach z nadwagą i otyłością ciąży o 250 proc. wyższe ryzyko zachorowania. To właśnie otyłość ponosi winę za niemal połowę zgonów u pacjentek onkologicznych" – podkreśla lekarka.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama