Menu

Kwiatki nie tylko od święta

Kwiatki nie tylko od święta
Porozmawiajmy o kwiatach... (Fot. Getty Images)
Róże, goździki, tulipany - która kobieta ich nie lubi? Kwiaty mogą wyrażać nie tylko uczucie, jakim darzy się obdarowywaną osobę, ale i wdzięczność. Pięknie ozdabiają stół i sprawdzą się jako prezent - choć dane bez okazji są zaskakująco miłe. Już jutro na całym świecie obchodzimy Dzień Florysty.
Reklama

Florysta, niegdyś botanik, to osoba, która zna się na sztuce układaniu kwiatów. Jednak wiedza ta nie jest potrzebna, aby cieszyć się pięknym bukietem.

Te cięte, jak róże, goździki czy tulipany świetnie sprawdzają się jako prezent z okazji urodzin, imienin czy ważnej rocznicy. Choć dane bez okazji radują chyba jeszcze bardziej. Widok pięknego bukietu w wazonie na stole potrafi cieszyć oko nie tylko kobiet.

Co ciekawe, kolory kwiatów zdradzają intencje tego, kto nimi obdarowuje. "Czerwony wyraża płomienne uczucie. Róża biała to czystość uczuć i czystość deklaracji, czyli jeżeli chłopak przychodzi z białymi różami to znaczy, że ma naprawdę czyste intencje. Róże bladoróżowe oznaczają wdzięczność, podziw dla swojej wybranki, ale również można je dać koleżance, bo oznaczają także przyjazne uczucia. Ciekawe znaczenie ma kolor pomarańczowy - wyraża gorące pożądanie" - mówiła PAP Life florystka Jolanta Jagodzińska.

Z kolei kwiaty w doniczce pięknie ozdabiają parapety okien. Niektóre panie domu wyjątkowo dbają o takie ozdoby, a te prowadzące ogród niekiedy mówią do kwiatów, co ponoć wpływa na ich zdrowie...

Od jakiegoś czasu popularnością cieszą się też tzw. lasy w słoiku. "Teraz mamy większą świadomość tego, co te rośliny mogą zrobić, bo nie tylko uatrakcyjniają obraz, ale i mają pozytywny wpływ na zdrowie" - zauważa Maja Popielarska, prezenterka znana z zamiłowania do przyrody i gospodyni programu "Maja w ogrodzie".

Jak przygotować taką roślinną ozdobę? Potrzebne będzie szklane naczynie, na dno którego wsypujemy wyglądający jak kamyki keramzyt. "On pomaga roślinie dobrze funkcjonować. Strukturalnie też jest ciekawy, więc, jak gdzieś tam pojawi się z boku, to ładnie wygląda" - przekonuje Popielarska.

Kolejnymi składowymi jest dobra ziemia i oczywiście rośliny. Dobrze jest, jeśli pochodzą z jednej strefy klimatycznej, żeby mikroklimat, który się stworzy, był dla każdej z nich właściwy. I tak do słoika możemy włożyć kilka różnych roślin, wedle upodobania. "Lubię, kiedy jest jedna roślina, góra dwie kwitnące. Fantastycznie wyglądają rośliny cebulowe" - zachwala Popielarska i dodaje, że słoik można wykończyć mchem, a po posadzeniu wszystko lekko ubijamy i delikatnie podlewamy.

Kwiaty nie tylko pięknie prezentują się na stole w wazonie czy na oknie w słoiku, ale też na... talerzu. Kwiaty wykorzystuje się również w cukiernictwie - któż nie lubi pączków z różą? Rośliny te mogą być też piękną ozdobą tortu. Poza różą jadalne są też np. bratki, chabry oraz cukinia. Ta ostanie świetnie smakują w tempurze, czyli panierowane i smażone. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2020
GBP 4.881 złEUR 4.457 złUSD 3.759 złCHF 4.138 zł

Sport


Sport

Reklama