Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Król Karol III stworzył "eksperymentalne miasteczko"

Król Karol III stworzył "eksperymentalne miasteczko"
Poundbury z lotu ptaka. (Fot. Getty Images)
Na południu Anglii, w Poundbury niedaleko Dorchester, król Karol III stworzył 'eksperymentalne' miasteczko. Ma być przykładem Nowej Urbanistyki - przestrzenią przyjazną mieszkańcom i sprzyjającą tworzeniu dobrych relacji społecznych. Jest ono tak zaprojektowane, aby wszędzie można było dojść na piechotę, a architektura bazuje na tradycyjnych wzorach zaaprobowanych przez monarchę.
Reklama
Reklama

W podzielonym na cztery kwartały Poundbury jest centralny plac i domy dla 4 200 osób. Kręte i pozbawione znaków drogowych uliczki zmuszają kierowców do spokojnej jazdy, szerokie chodniki zaś zachęcają do spacerów. Tym bardziej że wszędzie jest blisko - do sklepu, pubu i szkoły można w kilka, góra kilkanaście minut dojść na piechotę.

Gdy w latach 80. Rada Okręgu West Dorset postanowiła rozbudować wieś Poundbury i stworzyć tam miasto, Karol, wówczas książę Walii i Kornwalii, w której leży Poundbury, poparł ten pomysł z entuzjazmem - pisze "Mirror".

Król uznał, że miasteczko powinno stać się przykładem Nowej Urbanistyki - postmodernistycznego nurtu w urbanistyce stworzonego przez luksemburskiego architekta i teoretyka urbanistyki, Leona Kriera.

Życie w miasteczku staje się coraz droższe... (Fot. Getty Images)

Nowa Urbanistyka postuluje powrót do tradycyjnego układu miasta. Z centralnym placem i kwartałową zabudową. Aglomeracja ma stanowić zwartą, spójną całość, bez podziału na centrum i przedmieścia. Jednym z głównych założeń jest ograniczenie ruchu samochodowego, na rzecz pieszych i rowerzystów.

Król Karol jest zagorzałym przeciwnikiem poutykanych między kompleksami biurowymi i centrami handlowymi nowoczesnych osiedli, których mieszkańcy zmuszeni są dojeżdżać do szkół, sklepów i pubów.

"To nie powinno być kolejne bezduszne osiedle przy centrum biznesowym" - zaznaczył, gdy w latach 80. ogłaszał swoje poparcie dla rozbudowy Poundbury. Chciał, aby miasto to dawało mieszkańcom poczucie wspólnoty i czerpało inspirację z europejskiej - miało centralny plac, szerokie chodniki, a odległości do sklepu, pubu czy szkoły były wygodne do pokonania pieszo.

Rozbudowa Poundbury rozpoczęła się w 1993 roku i ma zostać zakończona za trzy lata. Miasto ma zapewniać lokum dla 4 200 mieszkańców, z czego jedną trzecią mają stanowić niedrogie mieszkania na wynajem, oraz zatrudnienie dla ponad 2 000 osób dzięki otwarciu na niewielkie, lokalne firmy. Już teraz przenoszą się tu przedsiębiorstwa z okolicy.

Tutaj nawet kształt komina jest ważny... (Fot. Getty Images)

Póki co mieszkańcy Poundbury mogą odwiedzić pub "Duchess of Cornwall", choć ceny są dość wysokie - zaznacza "Mirror". Za hummus zapłacimy 9,50 funta, a za dziczyznę prawie 20 funtów. Jest też ekskluzywny supermarket, w którym można zrobić cotygodniowe zakupy.

Mieszkańcy muszą się jednak liczyć z licznymi obostrzeniami - np. dotyczącymi kształtu komina, który nie może być zbyt przysadzisty, albo paneli słonecznych, które muszą być zainstalowane w taki sposób, aby nie były widoczne z ulicy. O sztucznej trawie w ogródku raczej można zapomnieć.

Konieczność uzyskania akceptacji dla każdej zmiany sprawia, że gubi się zapowiadana przez króla idea przyjaznego miasteczka. Niektórzy mieszkańcy zwracają uwagę, że okolica zaczyna się robić elitarna, a wydawany przez lokalny fundusz powierniczy "Poundbury Magazine" ma wyłącznie reklamy drogich samochodów i porady, gdzie zainwestować pieniądze. Sprowadzają się tam przede wszystkim ludzie, którzy uciekają z wielkich miast w poszukiwaniu spokoju na emeryturze.

Budowa Poundbury ma potrwać do 2025 roku, a ponieważ wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II tytuł księcia Kornwalii przeszedł z Karola na Williama, to on teraz będzie patronował inwestycji. Czas pokaże, czy ziści się wizja króla Karola III. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.09.2022
GBP 5.4331 złEUR 4.8637 złUSD 5.0328 złCHF 5.1200 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama