Menu

Komosa ryżowa - zdrowsza alternatywa dla makaronu czy ryżu

Komosa ryżowa - zdrowsza alternatywa dla makaronu czy ryżu
Na jej bazie powstają zdrowe sałatki... (Fot. Getty Images)
Jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego i łatwo przyswajalnego białka, a ponadto stanowi prawdziwą skarbnicę cennych minerałów, takich jak magnez, miedź czy fosfor. Komosa ryżowa nie bez przyczyny uznawana jest przez specjalistów od żywienia za zdrowszą alternatywę dla makaronu czy ryżu, gdyż zawiera mniej węglowodanów, a co za tym idzie nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi.

Wśród wegan i osób stosujących dietę bezglutenową komosa ryżowa cieszy się dużym uznaniem. Specjaliści podpowiadają tymczasem, by sięgali po nią nie tylko ci z nas, którzy z różnych względów obarczeni są dietetycznymi ograniczeniami.

Komosa ryżowa to wszak produkt wyróżniający się zawartością wielu cennych składników, który - nie bez powodu - zaliczany jest do tzw. "superżywności".

Nazywana też ryżem peruwiańskim, kaszą Quinoa lub "złotym ziarnem Inków", jest tzw. pseudozbożem, które pod względem wyglądu i zastosowania przypomina zboża właściwe. Doceniana jest przede wszystkim za to, że stanowi doskonałe źródło błonnika pokarmowego i łatwo przyswajalnego białka.

Komosę ryżową zachwala również dr Vicente Mera, znany badacz zajmujący się kwestią długowieczności. W swojej nowej książce "Młody w każdym wieku. Skuteczna metoda na długie, zdrowe i szczęśliwe życie" podkreśla on, że roślina ta posiada niski indeks glikemiczny, będąc przy tym doskonałym źródłem witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak magnez, miedź, fosfor czy wapń.

Filiżanka komosy dostarcza 5 gramów błonnika i 8 gramów wysokiej jakości protein, zawierających niezbędne aminokwasy, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Są one kluczowe dla metabolizmu, funkcji poznawczych i odporności.
(Fot. Getty Images)

Jak wskazuje w rozmowie z magazynem "Vogue" dietetyczka Cristina Barrous, quinoa może posłużyć za świetną alternatywę dla makaronu czy ryżu, gdyż zawiera mniej węglowodanów, a co za tym idzie nie powoduje gwałtownych skoków cukru we krwi. Niektóre badania wykazały, że zamiana pszenicy na komosę ryżową redukuje poziom złego cholesterolu i pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.

W swojej książce "The Food Babe Way" amerykańska pisarka i aktywistka Vani Hari wspomina wizytę na farmie komosy ryżowej w Peru. Jeden z rolników zwierzył się, że jego 95-letnia matka wyglądała młodziej od niego, "ponieważ je komosę ryżową każdego dnia".

Najczęściej spotykanymi odmianami tej rośliny są komosa biała, czerwona i czarna. Najdelikatniejszą z odmian jest ta biała, która ma lekko orzechowy posmak. Można wykorzystać ją jako dodatek do sałatek i sosów, zagęstnik do zup oraz składnik zdrowych koktajli, a nawet deserów.

Najpierw należy obficie przepłukać ziarna, a następnie gotować we wrzątku przez około 15 minut. Ugotowaną komosę możemy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez maksymalnie 3 dni.

Komentarze
  • Ewa
    1 sierpnia 2024, 11:23

    Tańszym odpowiednikiem kosmy ryżowej w naszym klimacie jest kasza jaglana. Kosma ryżowa jak wiele innych to tylko dietetyczny trend, który jest szkodliwy dla ekosystemu lokalnego i portfela. W dodatku artykuł ten jest podgrzewaniem wcześniej usmażonego kotleta. Kosma była trendem kilka lat temu.

Dodaj komentarz

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.06.2025
GBP 5.0002 złEUR 4.2709 złUSD 3.7067 złCHF 4.5423 zł

Sport