Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Koci Kaliningrad

Koci Kaliningrad
Koty to część historii obecnego obwodu kaliningradzkiego. (Fot. Getty Images)
Symbolem Berlina jest niedźwiedź, Rzymu wilczyca, a znakiem rozpoznawczym obwodu kaliningradzkiego są koty. Te zwierzęta są jedynymi mieszkańcami dawnego Królewca, których po wojnie nie repatriowano.
Reklama
Reklama

Przed II wojną światową obwód kaliningradzki był niemiecką prowincją Prus Wschodnich, ze stolicą w Koenigsbergu. Po wojnie część Prus Wschodnich przekazano Związkowi Radzieckiemu. W 1946 r. Koenigsberg (Królewiec) został przemianowany na Kaliningrad.

Według starej legendy, to kot jest strażnikiem kluczy do bram Koenigsbergu. Inna legenda głosi, że to kot Murr swoim mruczeniem natchnął E.T.A. Hoffmanna do napisania powieści niesamowitych. Ten jeden z prekursorów fantastyki grozy urodził się w Królewcu i był miłośnikiem kotów.

"Koty to część historii obecnego obwodu kaliningradzkiego. Kiedy Niemców deportowano, nie mogli zabrać ze sobą wielu rzeczy. Dlatego zwierzęta zostały w pustych domach. Czekały na swoich właścicieli, wierząc, że ci powrócą" – opowiadała dziennikowi "Kommiersant” Swietłana Łogunowa, która w Zelenogradsku, mieście pod Kaliningradem piastuje, opłacane przez ratusz, stanowisko opiekuna miejscowych kotów.

Koty pruskiej rasy są duże, mają długą sierść i tygrysie pręgi. Są potomkami tych zwierząt, które pozostały po wysiedlonych po wojnie dawnych mieszkańcach Prus Wschodnich.

Zarówno w Kaliningradzie, jak i innych miastach obwodu stoi kilka kocich pomników, dostrzec też można murale przedstawiające te zwierzęta. W Zelenogradsku znajduje się nawet muzeum sztuki Murarium, wyspecjalizowane w dziełach z motywami kotów. W jego kolekcji znajduje się aż cztery i pół tysiąca obiektów.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama