Menu

Kobiety nie mają gorszej orientacji przestrzennej niż mężczyźni

Kobiety nie mają gorszej orientacji przestrzennej niż mężczyźni
Wbrew stereotypom, mężczyźni wcale nie są lepsi od kobiet w postrzeganiu przestrzennym, np. w czytaniu map. (Fot. Getty Images)
Wbrew wcześniejszym teoriom i powszechnym stereotypom, mężczyźni wcale nie są lepsi od kobiet w postrzeganiu przestrzennym, np. w czytaniu map czy orientacji w terenie - ogłosili naukowcy z University of Limerick w Irlandii.
Reklama

Wyniki badań irlandzkich naukowców ukazały się w czasopiśmie "Scientific Reports". Zespół badawczy, kierowany przez dr. Marka Campbell’a i dr. Adama Toth’a stwierdził, że mężczyźni nie mają przewagi pod względem zdolności przestrzennych i efektywności rotacji umysłowej.

Rotacja umysłowa to wykonywana w wyobraźni czynność polegająca na obróceniu jakiegoś obiektu (figury lub bryły) wokół określonej osi o pewną liczbę stopni.

Kto ma problem z orientacją w terenie? (Fot. Getty Images)

"Orientacja przestrzenna i zdolność poruszania się w środowisku od prawie 40 lat stanowi punkt sporny wśród badaczy tego zjawiska. Wielu z nich twierdzi, że mężczyźni mają wyraźną przewagę w testach orientacji przestrzennej, a zwłaszcza w testach rotacji umysłowej" - wyjaśnia dr Campbell. "Lepsza wydajność na tych testach jest natomiast silnie związana z wyższym IQ i lepszą wydajnością w nauce przedmiotów ścisłych w szkołach i na uczelniach" - dodaje.

W badaniu wzięło udział 100 studentów: 47 młodych mężczyzn i 53 młode kobiety. Wszyscy uczestnicy byli zdrowi, a średnia ich wieku wynosiła 23 lat. Naukowcy poddali ich testom z wykorzystaniem specjalnych aplikacji komputerowych i technik pupilometrycznych (związanych z pomiarem wielkości źrenicy).

"Nasze wyniki nie wykazały żadnych różnic między płciami w wydajności postrzegania przestrzennego i rotacji umysłowej" - poinformowała autor badania. Dodaje jednak, że wzorce fiksacji dostarczyły dowodów, iż obie płcie stosują inne strategie patrzenia podczas testów poznawczych, aby uzyskać cel, jakim było poprawne rozwiązanie zadania. Innymi słowy: mężczyźni i kobiety podchodzą do zadania w inny sposób, aby uzyskać ten sam rezultat.

"Okazuje się, że mężczyźni wcale nie orientują się w przestrzeni lepiej od kobiet" - podsumowuje dr Toth. "Tak zwana różnica płci w tym zakresie po prostu nie istnieje lub może być wyjaśniona innymi czynnikami" - dodaje.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.03.2020
GBP 5.070 złEUR 4.540 złUSD 4.093 złCHF 4.284 zł

Sport


Reklama