Menu

"Formation" Beyoncé najlepszym teledyskiem wszech czasów!

"Formation" Beyoncé najlepszym teledyskiem wszech czasów!
Beyonce słynie z niezwykle dopracowanych koncertów i teledysków. (Fot. PAP/EPA)
Z okazji 40-lecia stacji MTV magazyn muzyczny 'Rolling Stone' opublikował listę stu najlepszych teledysków wszech czasów. Na szczycie tego zestawienia znalazł się klip do utworu 'Formation' Beyoncé.
Reklama

1 sierpnia 1981 roku, gdy stacja MTV rozpoczęła nadawanie, był przełomowym dniem dla światowego rynku muzycznego. Jak podaje magazyn "Rolling Stone", pierwszym nagraniem wyemitowanym przez stację było lądowanie Amerykanów na Księżycu i sławetny spacer Neila Armstronga, a lektor zapowiedział: "Panie i panowie, rock & roll".

Od tego momentu każdy liczący się w branży muzycznej artysta chciał mieć teledyski do swoich utworów, by melomani z całego świata mogli je zobaczyć na kultowym kanale muzycznym - niektóre z nich to prawdziwe arcydzieła. Dlatego z okazji okrągłej, 40-tej rocznicy istnienia stacji MTV "Rolling Stone" przygotował zestawienie stu najlepszych teledysków wszech czasów, jakie kiedykolwiek powstały, choć jak zaznacza, nie wszystkie z nich były emitowane w MTV.

Listę otwiera Beyoncé i jej nagrany w 2016 roku klip do utworu "Formation", który był zapowiedzią płyty "Lemonade". Dostał sześć statuetek na MTV Video Music Awards i jedną na gali Grammy. Jednak to nie liczba nagród zdecydowała o tym, że został uznany za najlepszy klip wszech czasów, a jego wymowne przesłanie. Jak czytamy w uzasadnieniu, które podaje "Rolling Stone", teledysk tworzy „uderzający komentarz do ważnych momentów w historii czarnej Ameryki".

Według reżyserki teledysku Meliny Matsoukas, Beyonce chciała, aby wideo pokazywało "historyczny wpływ niewolnictwa na czarną miłość i to, co się wydarzyło ze społecznością czarnoskórych osób", co wyjaśniła w wywiadzie udzielonym magazynowi "The New Yorker" w 2017 roku.

Beyoncé pojawia się na liście najlepszych teledysków wszech czasów jeszcze dwa razy – z klipem "Single Ladies" na 12. miejscu i na 66. z "Telephone", który powstał przy współpracy z Lady Gagą.

W pierwszej trójce razem z Beyonce znalazł się również Johnny Cash z utworem "Hurt" a za nim Madonna z klipem do piosenki "Vogue".

Komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.09.2021
GBP 5.3697 złEUR 4.5736 złUSD 3.8847 złCHF 4.2054 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama