Menu

Ekoterapia, czyli natura na receptę

Ekoterapia, czyli natura na receptę
Natura to najlepszy lekarz dla naszych skołatanych nerwów... (Fot. Getty Images)
Kąpiele w lesie, grounding, a nawet piesze wędrówki - naturalna terapia, a w zasadzie terapia naturą, staje się jedną z najpopularniejszych form radzenia sobie z bolączkami współczesnego stylu życia i swoistym nurtem wellness.
Reklama

Zanurzenie w naturze jest nowym, preferowanym sposobem leczenia niektórych współczesnych dolegliwości. Kontakt z naturą może łagodzić objawy stresu, depresji, sprzyja również obniżaniu ciśnienia krwi. Dlatego też coraz więcej organizacji zachęca lekarzy i specjalistów do "zapisywania" na recepcie kontaktu z naturą.

Jak wskazuje "J. Walter Thompson Intelligence", w październiku 2018 roku National Health Service (NHS) w Szkocji upoważniło lekarzy do przepisywania pacjentom przyrody w formie pieszych wędrówek i obserwacji ptaków, jako formy profilaktyki zdrowia i leczenia.

Choć kontakt z naturą i spędzanie wolnego czasu na jej łonie wydają się być czymś oczywistym, okazuje się, że ma to swoje lecznicze zastosowanie. Badanie z 2019 roku, opublikowane w International Journal of Environmental Health Research, ujawnia, że spędzanie 20 minut w parku poprawia samopoczucie i "satysfakcję z życia".

Spacery po parku - szczególnie jesienią, gdy drzewa nabierają kolorów - to też świetny sposób na odpoczynek... (Fot. Getty Images)

Latem 2019 organizacja charytatywna Woodland Trust w Wielkiej Brytanii zasugerowała, aby lekarze zalecali "kąpiele w lesie", aby poprawić samopoczucie pacjentów. Kąpiel w lesie, znana również jako shinrin-yoku - zanurzenie w środowisku leśnym - to japońska praktyka opracowana na początku lat 80. Badania wykazały, że pozwala ona zmniejszyć stres, lęk, depresję, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Możemy brać również przykład ze Szwedów czy Finów, którzy bardzo chętnie celebrują ten zbawienny kontakt z naturą. "Szwedzi bardzo lubią aktywność fizyczną, wiele czasu spędzają na świeżym powietrzu. To nie jest społeczeństwo miejskie, to społeczeństwo bardzo silnie związane z naturą. Łączą się z nią, celebrują zmieniające się pory roku. Uzdrawiające właściwości płynące z natury i wynikające z kontaktu z nią, to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, są one potwierdzone naukowo" - wyjaśnia Maria Borelius, autorka książki "Silna i Szczęśliwa".

Coraz więcej Brytyjczyków stosuje się do zaleceń naturoterapii i wybiera się np. do Lake District... (Fot. Getty Images)

W tej kwestii nie mogą się mylić mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie według World Happiness Report. W końcu związek Finów z naturą wydaje się być oczywisty - bezkresne połacie lasów i niezwykła przyroda mogą ucieszyć największego ponuraka. A jeśli mamy okazję udać się w tę podróż saniami zaprzężonymi w renifery, doświadczamy czegoś magicznego.

"W lesie jest coś magicznego, a fińska dusza zawsze była z nim związana. Zielony kolor uspokaja; delikatny szelest liści i igieł sosnowych jest jak muzyka. Finowie czują się dobrze w lesie. Las zapewnia ochronę i spokój" - czytamy na stronie Visit Finland.

Z biegiem lat ten kontakt z naturą i ucieczka w jej objęcia będą miały jeszcze większe znaczenie. Według badania ONZ z 2018 r., 55 proc. światowej populacji mieszka już na obszarach miejskich, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie do 68 proc. do 2050 roku. Poszukiwanie wytchnienia od betonowej dżungli staje się powoli koniecznym środkiem zapobiegawczym. Ekoterapia szybko staje się sposobem radzenia sobie ze stresem i lękiem, a natura staje się lekarstwem naszych czasów.

Łąka, lasy, góry - czegóż chcieć więcej, by naładować swoje baterie?... (Fot. Getty Images)

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.02.2020
GBP 5.085 złEUR 4.310 złUSD 3.941 złCHF 4.055 zł

Sport


Reklama