Menu

Dlaczego mięsożercy nie chcą przejść na weganizm, choć doceniają jego zalety?

Dlaczego mięsożercy nie chcą przejść na weganizm, choć doceniają jego zalety?
Dyskusje na temat jedzenia czy niejedzenia mięsa budzą dzisiaj duże emocje... (Fot. Getty Images)
Miłośnicy mięsa wiedzą, że dieta roślinna jest zdrowa, chwalą to, że jest etyczna i bardziej przyjazna środowisku, ale i tak nie zdecydują się zostać weganami. Powód? Brytyjski badacz Chris Bryant odkrył, że wynika to z przekonania, iż dieta wegańska jest droga, niesmaczna i wymaga poświęceń.
Reklama

Początek roku to zawsze dobry moment na wprowadzenie zdrowych nawyków. Jedni rozpoczynają aktywność fizyczną, inni zmieniają sposób odżywiania się. Ostatnio modne jest rezygnowanie z mięsa, bo dieta roślinna uchodzi nie tylko za zdrową, ale też bardziej etyczną i przyjazną środowisku.

Z tą opinią zgadza się wielu miłośników mięsa. Według badania, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Sustainability", aż 73 proc. ankietowanych (jedzących mięso) uważa weganizm za etyczny, a 70 proc. twierdzi, że jest on dobry dla środowiska. Połowa z nich twierdzi, że dieta roślinna jest zdrowa, a 41 proc. zgadza się z tym, że jest pożywna.

Ale to przekonanie nie prowadzi do tego, by na weganizm przejść.

Czy dieta wegańska lub wegetariańska jest nudna?... (Fot. Getty Images)

"Nasze badanie pokazuje, że ludzie doskonale wiedzą, jakie korzyści wynikają z diety roślinnej. Wielu pochwala weganizm, ale to nie znaczy, że są skłonni zmienić swoje zachowania i nawyki. Powodem jest to, że dla dania wegańskie uchodzą za zbyt drogie, trudne w przygotowaniu i pozbawione smaku" - wskazuje autor badania Chris Bryant z uniwersytetu w Bath.

I podaje, że tylko 24,5 proc. ankietowanych oceniło żywność roślinną jako smaczną (24,5 proc.), 22,5 proc. uważa ją za niedrogą, a za wygodną w stosowaniu tylko 10,4 proc.

Badacz zauważa też, że rezygnacja z jedzenia mięsa jest łatwiejsza, gdy ludzie wiedzą, że są roślinne zamienniki dań, które znają i lubią. "Jeśli mamy ograniczyć konsumpcję produktów zwierzęcych w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, to kluczową sprawą jest opracowanie wysokiej jakości niedrogich alternatyw" - dodaje Bryant.

Komentarze
 • Kamil
  14 stycznia, 17:35

  Cześć
  Powiem tak.
  Każdy chyba lubi owoce prawda?
  Weganizm to głównie owoce a ustaliliśmy już że lubiny owoce. One są smaczne i dobre dla nas.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.10.2020
GBP 4.939 złEUR 4.515 złUSD 3.851 złCHF 4.188 zł

Sport


Sport

Reklama