Menu

Dlaczego dania przygotowane poprzedniego dnia są smaczniejsze?

Dlaczego dania przygotowane poprzedniego dnia są smaczniejsze?
Dlaczego curry smakuje lepiej, gdy je odgrzejemy następnego dnia? Oto odpowiedź... (Fot. Getty Images)
Dlaczego następnego dnia odgrzane resztki gulaszu, curry czy sosu bolońskiego smakują lepiej? Tym zagadnieniem zajął się Charles Spence, naukowiec ds. żywności i psycholog eksperymentalny na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Reklama

"Ludzie często mówią, że jedzenie smakuje lepiej następnego dnia po przygotowaniu. Jako zagorzały fan curry wiem o ile lepiej to danie smakuje, gdy potrawa nabiera smaku między gotowaniem a odgrzewaniem" – tłumacczy Charles Spence.

Jak zauważa badacz, potrawy, które lepiej smakują po odgrzaniu, są konsystencji sosu (co pozwala uniknąć niebezpieczeństwa wysychania lub rozmiękania) i często zawierają złożoną gamę składników.

"Na przykład w curry pozostawionym na noc w lodówce, smaki rozchodzą się bardziej równomiernie. Chociaż ta potrawa może zawierać nawet 20 lub 30 różnych przypraw, pomysł polega na tym, że należy je łączyć tak, aby w mieszance nie można było zidentyfikować żadnego pojedynczego elementu. Jednocześnie im dłużej mięso styka się z sosami, tym bardziej się marynuje i nabiera pysznych, dojrzewających smaków" - wyjaśnia. Podobnie rzecz się ma w przypadku gulaszu, sosu bolońskiego.

Co jest sekretem smakowitych resztek? Właściwe przyprawienie dania. "Dobrze przyprawione potrawy mogą smakować lepiej dlatego, że tak jak w curry lub marynowanych burakach, przyprawy miały trochę czasu, aby się rozwinąć i wsiąknąć np. w mięso czy warzywa" – wyjaśnia Sara Dickerman, autorka "Secrets of Great Second Meals".

Kolejny sekret smakowitych resztek to połączenie mięsa z sosem lub wywarem, nie chodzi tu jedynie o przenikanie się smaków, mięso staje się również delikatniejsze i bardziej soczyste.

W przypadku odgrzewania potraw istotne jest jednak unikanie mikrofalówek. Choć jest to szybka i łatwa metoda, jest również zabójcą smaku. Zatem najlepiej podgrzewać potrawy na patelni, na małym ogniu lub w piekarniku.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.10.2020
GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

Sport


Sport

Reklama