Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dieta śródziemnomorska, ale pozbawiona mięsa, dwukrotnie zdrowsza!

Dieta śródziemnomorska, ale pozbawiona mięsa, dwukrotnie zdrowsza!
Takie produkty nie tylko znakomicie prezentują się na stole, ale też świetnie smakuja i działają na nasz organizm... (Fot. Getty Images)
Bardziej ekologiczna - wyłącznie roślinna - wersja diety śródziemnomorskiej może być jeszcze zdrowsza dla układu krążenia niż jej tradycyjna wersja. Naukowcy zbadali wpływ obu wariantów na kondycję naczyń krwionośnych i odkryli, że ta roślinna dwa razy lepiej chroni przed niebezpieczną utratą elastyczności naczyń krwionośnych.
Reklama
Reklama

Sztywność bliższego odcinka głównej aorty jest uważana za wskaźnik starzenia się naczyń krwionośnych i zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Jak podaje serwis StudyFinds, trwające 18 miesięcy badanie na grupie trzystu osób wykazało, że zwiększone spożycie polifenoli i mikroelementów pochodzenia roślinnego przyczyniło się do zmniejszenia sztywności naczyń krwionośnych nawet o 15 proc.

Dla porównania, tradycyjna dieta śródziemnomorska redukowała sztywność o 7,3 proc., podczas gdy standardowa "zdrowa" dieta zaledwie o 4,8 proc.

Jako tradycyjną dietę śródziemnomorską badacze przyjęli jadłospis złożony z produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, owoców morza, fasoli, oliwy, orzechów, niewielkiej ilości czerwonego mięsa i wina.

Nasze naczynia krwionośne podziękują nam za sałatki takie jak ta...
(Fot. Getty Images)

Tymczasem w jej roślinnym wariancie czerwone mięso i owoce morza zastąpiono zwiększonym spożyciem orzechów (28 g dziennie) i szklanką koktajlu z wodorostu zwanego wolfią lub mankai (Wolffia globosa), który jest doskonałym źródłem biodostępnego żelaza, witaminy B12 oraz ponad dwustu rodzajów polifenoli i białka, co czyni tę roślinę doskonałym substytutem mięsa.

Poza tym wprowadzono trzy do czterech filiżanek zielonej herbaty dziennie. Jako dietę kontrolną potraktowano jadłospis zgodny ze standardowymi wytycznymi WHO.

"Zdrowy styl życia jest istotnym czynnikiem poprawy zdrowia kardiometabolicznego" - tłumaczy profesor Iris Shai z Uniwersytetu Ben-Guriona w Izraelu, główna autorka badania.

"Z wyników naszego eksperymentu dowiedzieliśmy się, że jakość diety ma kluczowe znaczenie dla mobilizacji aterogennej (wywołującej miażdżycę) tkanki tłuszczowej, obniżenia ryzyka kardiometabolicznego i poprawy profilu otyłości. Zwiększenie ilości polifenoli w diecie i zastąpienie czerwonego mięsa równoważnym białkiem roślinnym mogą obiecująco wpłynąć na poprawę różnych aspektów zdrowia ludzkiego" - przekonuje w komunikacie uczelni autorka badania.

Artykuł opublikowany w "Journal of the American College of Cardiology" jest pierwszym, który wykazał tak znaczący wpływ diety na związaną z wiekiem sztywność aorty (PAS). 

Komentarze
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama