Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dermatolodzy podpowiadają, jak prawidłowo nawilżać odwodnioną skórę

Dermatolodzy podpowiadają, jak prawidłowo nawilżać odwodnioną skórę
Aby przynieść cerze ukojenie, warto zmienić swoją pielęgnacyjną rutynę. (Fot. Getty Images)
Utrata elastyczności, której towarzyszą nadmierna suchość, łuszczenie oraz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia po każdym myciu twarzy, to sygnał, że nasza skóra uległa odwodnieniu. Prócz zadbania o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, warto wówczas udoskonalić swoją pielęgnacyjną rutynę. Eksperci radzą, po jakie produkty sięgać, a których się wystrzegać, by przynieść skórze ukojenie.
Reklama
Reklama

Bez względu na to, jaki jest nasz rodzaj cery, jeśli czujemy, że skóra jest napięta, a dodatkowo pojawia się problem łuszczenia, oznacza to, że prawdopodobnie uległa ona odwodnieniu. Warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do posiadania naturalnie suchej skóry, jest to stan przejściowy, spowodowany niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

"Skóra sucha jest uwarunkowana genetycznie. Wydziela ona mniejszą ilość sebum, przez co jest zwykle matowa i bardziej podatna na pojawienie się zmarszczek mimicznych. Odwodnienie skóry wynika natomiast z naruszenia bariery ochronnej, co powoduje zaczerwienienie i podrażnienia. Tekstura odwodnionej skóry jest zwykle szorstka i wiąże się z uczuciem ściągnięcia" – tłumaczy w rozmowie z magazynem "Harper’s Bazaar" dermatolożka Jeannette Graf.

Aby przynieść cerze ukojenie, warto zmienić swoją pielęgnacyjną rutynę, uwzględniając w niej odpowiednie składniki. Ekspertka radzi, by zaopatrzyć się w krem, który zawiera substancje zatrzymujące wilgoć w skórze, takie jak kwas hialuronowy, ceramidy, masło shea czy gliceryna. Należy również uważać na drastyczne zmiany temperatur.

Do najczęstszych przyczyn odwodnienia skóry należą ekspozycja na bardzo zimne lub gorące powietrze oraz częste długie kąpiele i pływanie. (Fot. Getty Images)

"Do najczęstszych przyczyn odwodnienia skóry należą ekspozycja na bardzo zimne lub gorące powietrze oraz częste długie kąpiele i pływanie" – wskazuje Mona A. Gohara, profesorka dermatologii klinicznej w Yale School of Medicine. "Do odwodnienia skóry często prowadzi również egzema, która objawia się swędzeniem i łuszczeniem. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny swoich objawów, skonsultuj się ze specjalistą" – dodaje dermatolożka Karan Lal.

Skóra odwodniona wymaga dużej ostrożności w kontekście stosowania silnych składników aktywnych – zwłaszcza tych o działaniu złuszczającym.

"Retinoidy i kwasy złuszczające, takie jak kwas glikolowy, mogą powodować podrażnienia i naruszać barierę ochronną skóry. Nawet zbyt agresywne oczyszczanie twarzy zwiększa ryzyko nadmiernej utraty wilgoci. Preparaty do demakijażu na bazie olejków lepiej zamienić na delikatniejszy płyn micelarny" – mówi dermatolożka Whitney Bowe.

Podkreśla, że w przypadku odwodnienia skóry warto sięgnąć po delikatny środek myjący, który nie zawiera drażniących składników, takich jak alkohol czy substancje zapachowe. Następnie należy zaaplikować serum z kwasem hialuronowym lub – jeśli dokuczają nam przebarwienia – serum z witaminą C oraz mocno nawilżający krem z ceramidami.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama