Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy zawsze warto ufać intuicji?

Czy zawsze warto ufać intuicji?
Czy intuicja ma uzasadnienie naukowe? (Fot. Thinkstock)
Choć powszechnie uważa się, że dobrze jest ufać swoim przeczuciom, eksperci ostrzegają, że w chwilach niepokoju wiarygodność podszeptów naszego wewnętrznego głosu może drastycznie maleć.
Reklama
Reklama

W sytuacjach wymagających podjęcia trudnej decyzji zawierzamy często naszej intuicji. To ona podpowiada nam, jak postąpić, gdy musimy dokonać jakiegoś wyboru nie posiadając wystarczającej wiedzy lub mając trudność z oceną danej sytuacji. Ufamy wówczas przeczuciom – trudnym do zdefiniowania wewnętrznym impulsom, które kierują nas w stronę właściwego rozwiązania. Ale czy zawsze powinniśmy im bezwarunkowo ufać?

“Chociaż nie ma uzgodnionej definicji w psychologii, intuicja jest ogólnie uważana za rezultat nieświadomego i automatycznego procesu, który prowadzi do wydania sądu na jakiś temat, mimo że nie wiemy, z czego tak naprawdę nasz osąd wynika. Intuicja może być cennym narzędziem. Na przykład sportowcy, którzy polegają na intuicji, podejmują szybsze i lepsze decyzje” - zauważa psychiatra dr Samantha Boardman.

Ekspertka twierdzi jednak, że wiara w moc intuicji bywa zwodnicza, a podejmowanie decyzji wyłącznie w oparciu o podszepty wewnętrznego głosu może być błędem - zwłaszcza, gdy odczuwamy niepokój.

“Badania pokazują, że intuicja poprawia się, gdy jesteśmy w dobrym nastroju. Niepokój natomiast osłabia zdolność do podejmowania intuicyjnych decyzji. Brak pewności siebie, strach przed porażką, pesymizm i skłonność do zwracania uwagi na nieistotne bodźce przyczyniają się do tego, że trudno jest dostrzec właściwe rozwiązanie, gdy czujemy lęk i niepewność” - tłumaczy Boardman.

I dodaje, że intuicja może być dla nas doskonałym doradcą, ale tylko wówczas, gdy myślimy jasno, a tym samym nie jesteśmy ograniczani lękami, które zaburzają ogląd sytuacji. “Jak ujął to jeden z badaczy z Boston College: intuicja jest jak nitrogliceryna – najlepiej stosować ją tylko w pewnych okolicznościach” - konstatuje Boardman.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama