Menu

Co pochłania o 20 proc. więcej zanieczyszczeń powietrza niż podobne rośliny?

Co pochłania o 20 proc. więcej zanieczyszczeń powietrza niż podobne rośliny?
Znanych jest od 50 do 400 gatunków irgi. W Polsce w stanie dzikim występują 4 gatunki. (Fot. Getty Images)
Dla tych, którzy mieszkają przy ruchliwych drogach, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza jest konieczne. Na szczęście może okazać się to prostsze niż się wydaje. Wszystko za sprawą irgi. Ta wydawałoby się pospolita roślina została okrzyknięta superkrzewem. Jak wskazuje Royal Horticultural Society, irga pochłania więcej zanieczyszczeń niż inne podobne krzewy.
Reklama

Eksperci z Royal Horticultural Society (RHS) udowodnili, że irga jest o 20 proc. bardziej skuteczna we wchłanianiu cząstek spalin drogowych niż rośliny. W ciągu zaledwie siedmiu dni naukowcy odkryli, że dobrze zarządzany, gęsty żywopłot o usunął taką samą ilość zanieczyszczeń, jaką wyemitował samochód na 500-kilometrowej trasie.

Dr Tijana Blanusa sugeruje, że irga byłaby idealna do sadzenia wzdłuż ruchliwych dróg w miejscach o dużym zanieczyszczeniu. Dodaje, że niezależnie od wyników badań i obserwacji, posiadacze ogródków powinni zadbać o jak największe bogactwo i różnorodność roślin w swoich ogrodach. Przede wszystkim dlatego, że nie tylko stanowią one element ozdobny, ale też niwelują zanieczyszczenia i tłumią hałas.

"Nieustannie identyfikujemy nowe superrośliny o wyjątkowych właściwościach, które w połączeniu z innymi roślinami, zapewniają jeszcze większe korzyści. Odkryliśmy na przykład, że bluszcz doskonale nadaje się do chłodzenia budynków" – wyjaśnił w rozmowie z "Daily Mail" prof. Alistair Griffiths, dyrektor ds. nauki w RHS. Dodał, że ta wiedza jest niezwykle pomocna i można ją wykorzystać zarówno, jeśli myślimy o zagospodarowaniu przestrzeni miejskich, jak i prywatnych ogródków. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.03.2021
GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama