Menu

Chcesz mieć zdrowy kręgosłup? Siedź na podłodze

Chcesz mieć zdrowy kręgosłup? Siedź na podłodze
Podłoga zamiast kanapy? Tak! (Fot. Getty Images)
To powszechny zwyczaj w wielu kulturach. Nie tylko tych, które uważami za prymitywne. I przede wszystkim jest bardzo zdrowy.
Reklama

Można wszak siedzieć po turecku, w pozycji kwiatu lotosu, czy, jak czynią to Japończycy, na piętach. Niezależnie od tego, jaką pozycję przyjmiemy, siedzenie na podłodze ma wiele zdrowotnych aspektów.

Dziś spędzamy wiele godzin w pozycji siedzącej, pracując czy odpoczywając. Warto więc wybrać tę pozycję, która będzie dla nas najzdrowsza, gdyż, jak wskazują badania sposób, w jaki siedzimy powoduje różne obciążenia naszego ciała.

Siedzenie przez długi czas w tej samej pozycji zwykle wpływa na strukturę dolnej części pleców, zwaną odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa oraz miednicę. Dlatego też zaleca się m.in. korzystanie z różnych narzędzi, które pozwalają korygować postawę w trakcie siedzenia. Czasem jednak najprostsze rozwiązania są najlepsze, dlatego też warto poznać zdrowotne korzyści wynikające z siedzenia na podłodze.

Eksperci wskazują bowiem, że siedzenie na podłodze pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Tym samym pomaga ludziom siedzieć w bardziej wyprostowanej pozycji i zachować prawidłową postawę.

Zmniejsza również napięcie bioder, równocześnie pozwala zwiększyć elastyczność poprzez rozciąganie dolnych partii ciała.

Jak podkreślają eksperci, niezależnie od tego, na jaką pozycję siedzącą się zdecydujemy, w trakcie warto je zmieniać. Równocześnie robiąc przerwy, wstając i wykonując kilka rozciągających ćwiczeń.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2020
GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

Sport


Sport

Reklama