Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chcesz uniknąć stresu i mieć dobry humor nawet w czasie pandemii?

Chcesz uniknąć stresu i mieć dobry humor nawet w czasie pandemii?
Trochę medytacji z pewnością przyda się nam wszystkim... (Fot. Getty Images)
Jeśli twoi rodzice czy nauczyciele mówili ci, że cierpliwość jest cnotą, to mieli rację. Nowe badania naukowe dowodzą bowiem, że osoby cierpliwe mają lepszy nastrój, są bardziej empatyczne, bardziej doceniają to, co mają, jednym słowem są szczęśliwsze. Co ważne, cierpliwość to nie tylko cecha, ale także umiejętność. Można się jej nauczyć i ćwiczyć.
Reklama
Reklama

Jak ćwiczyć cierpliwość? "Eksperci radzą zacząć od praktyk uważności, które pomagają stać się bardziej świadomym tego, gdzie jesteś i co robisz teraz. Jak wszystko, co się opłaca, poprawa uważności zajmie trochę czasu. Ale jeśli podejmiesz wysiłek, będziesz czerpać korzyści z bycia dla siebie dobrym. Te korzyści to niższe ciśnienie krwi, mniej stresu i złości oraz coraz bardziej pozytywne nastawienie" – czytamy na łamach Mayo Clinic.

Dzięki praktykom uważności można nauczyć się akceptować to, co się dzieje wokół nas. I uniknąć tego, że nieprzyjemne sytuacje wywołują w nas lęk, stres czy złość. Dzięki temu np. korki na drodze, które są często wyzwalaczem złości, będziemy traktować jak zwykłe niedogodności, które rozumiemy i akceptujemy.

Inną metodą jest medytacja. Badania wykazały, że ludzie, którzy medytują, mają większe ilości istoty szarej w obszarach mózgu, które regulują kontrolę reakcji. Może dlatego osoby medytujące mają bardziej pozytywne nastawienie, są bardziej stabilne emocjonalnie i bardziej uważne. Regularne praktykowanie medytacji może pomóc zwiększyć cierpliwość, aby bez stresu radzić sobie z codziennymi problemami, od długich kolejek w sklepie spożywczym po żmudne spotkania w pracy.

Trening cierpliwości można praktykować w trakcie codziennych czynności, jak czekanie na światłach, jazda windą, stanie w kolejce. Zwykle ten czas oczekiwania, podsycany zniecierpliwieniem wykorzystywaliśmy na sprawdzanie telefonu, odpisywanie na maile. Eksperci zalecają jednak, aby wstrzymać się od tych czynności i doceniać chwilę obecną.

"Żyjemy w ciągłym pośpiechu, dlatego cierpliwość wydaje się być jakąś pozostałością spokojniejszych czasów, czymś przestarzałym. Jednak ten coraz rzadszy akt dyscypliny jest antidotum na wiele z tego, co dolega nam dziś w miejscu pracy i życiu prywatnym" – wyjaśnia Joe Robinson, jeden z najbardziej uznanych ekspertów w dziedzinie praktyk zwiększania efektywności w pracy. I wyjaśnia, że cierpliwość to antidotum na przytłoczenie, drażliwość i stres, nieoceniona pomoc dla tych, którzy szukają równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, chcą nauczyć się radzić sobie ze ze stresem i zwiększać swoją produktywność.

"Z cierpliwością jest jak z kondycją fizyczną. To coś, nad czym ludzie mogą popracować, jeśli chcą" – wyjaśnia socjolożka dr Debra R. Comer. Jak ją wytrenować? Trzy proste kroki proponuje psycholog dr Sarah A. Schnitker. Pierwszym z nich jest rozpoznanie emocji, które powodują nasze zniecierpliwienie – czy jest to chęć wrócenia wcześniej do domu czy wizja spóźnienia, która wywołuje stres.

"Następnie zmień swój sposób myślenia o tej sytuacji. Pamiętaj, że to, co często wywołuje twoją niecierpliwość, nie dotyczy ciebie. Kasa fiskalna nie zepsuła się po to, aby zakupy trwały dłużej, pociąg nie jest przepełniony dlatego, żeby zmusić cię do stania przez całą podróż - wyjaśnia. "Na koniec pamiętaj o swoim celu i szerokiej perspektywie. Jasne, byłoby wspaniale, gdyby moje dziecko nie zaczęło się dąsać za każdym razem, gdy zamiast lodów dostanie zieloną fasolkę, ale ważne jest, aby nauczyła się, co oznacza zdrowe odżywianie i wdrożyło w ten sposób rutynę odżywiania. Pamiętaj, dlaczego znoszenie jakichkolwiek opóźnień lub frustracji, z którymi się borykasz, ostatecznie pomoże ci dotrzeć tam, gdzie chcesz" – podsumowuje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama